İlk Kayak Deneyimim ve Uludağ Tatili

INSTAGRAM

#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbtI am so so so happy with her ❤️ 😇 #myangel #bucketlist #onestepdone  #cesme #marina

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

İlk Kayak Deneyimim ve Uludağ Tatili

İlk Kayak Deneyimim ve Uludağ Tatili

Kış mevsimi geldi diye her gün elimizde çay, kahve dışarıdan kar yağmasını izlemektense yenilik arayanlar için yeni yazımız geldi :) Konumuz, kış mevsiminde yapılabilecek aktiviteler yani 'ULUDAĞ - KAR VE KAYAK ' üçlüsü.


1- ULUDAĞ

Marmara bölgesindeyseniz özellikle mutlaka en azından bir kez gitmeniz gereken bir turizm bölgesi. Kışın bir çok festivalin, sanatçıların, gezi gruplarının bulunduğu efsane bir kopkop mekanına dönüşüyor ve soğuk nedir anlamıyorsunuz :) Hem fiyatlar açısından da uygun bence tabi diğer yerleri de görmedim. He bu arada Uludağ da iki tane gelişim bölgesi var. Etkinlikler genelde 1.Oteller bölgesinde oluyor. Hatta şu ara tam kışın göbeğinde WHITEFEST vardı ve müthiş geçtiğini gördüm instagramdan felan. Festivali incelemenizi öneririm.


Sizlere verebileceğim bir tavsiye: gittiğinizde dışarıdan bakmak yerine ve ya üşüyorum abi şurada bir kafede oturayım manzaranın tadını çıkarayım demek yerine, 'KAYAK' veya 'TELEFERİK GEZİSİ' yapın. Bunları yapmadan dönmemenizi şiddetle öneririm.


2-KAYAK

İlk Kayak heyecanımı anlatmak istiyorum. Hep Uludağa çıkıp kayak yapmak istemişimdir. Kısmet bugüneymiş. Ben ve kız arkadaşım yıl dönümümüzü kutlamak için böyle bir eğlenceye katılalım dedik. Zaten haberlerde, internette görüp epey imreniyordum derken hemen ilk fırsatta çıktık.


Kaymadan önce heyecanım vardı tatbikîde. Kolunu bacağını kıran var ya nasıl heyecanlanmıyım. Fakat korkum yoktu nedense. Sizde korkmayın abicim yürümeyi düşmeden mi öğrendiniz düşe kalka ve yardım ala ala öğreneceksiniz ve inanın düşmek hiç bu kadar zevkli gelmeyecek :D Hatta çıkıp tekrar tekrar kayıp düşmek isteyeceksiniz. Şahsen benim de öyle oldu. Her kaymaya başladıktan 100mt sonra kendimi yerde buluyordum, tepe taklak gidiyordum yani. Dedim bu böyle olmayacak, bi etrafa bakayım proflar nasıl kayıyorlar ve bu insanlar ne yapıyor diye bir bakış atmak lazım dedim. Hafiften hafiften kaymaya başladım. Önemli olan bacaklarınızı sert tutup iyice açıp, A şeklini yaparak yavaş yavaş inebiliyorsunuz H harfini yaparsanız çok hızlı gidiyor durmakta zorlaşıyormuş. Tamamen durmak için ise yamaca paralel dönmek. Gerisi size kalmış. He bi de sakın geriye doğru eğilmeyin hemen düşersiniz.


Biraz fiyatlardan bahsetmek istiyorum. Birincisi, malzemeler açısından öncelikle pantolon almanızı şiddetle tavsiye ederim. Üstüne gerek olmayabilir. İkincisi kayak malzemelerini kiralamak oluyor. Bunları aramanıza gerek yok zaten orada pek çok alternatifiniz oluyor. Fiyatları tüm günlük kiralama şeklinde. Yani saatlik değil. Tüm gün için biz Kayak malzemeleri + pantolona kişi başı 50 TL verdik. Sanırım montu falan her şey dahil 80-90 TL gibi bir fiyattı. Hepsini tam takır(Pantolon, mont, gözlük, kayak takımları) giyip çıkıyorsunuz ve biz şimdi ne yapacağız bakışı atıyorsunuz :D


Şimdi önünüzde 2 seçenek var: ya 4 saatliği 60 TL den başlayan kayak yapanlara özel teleferikler ile yukarıya çıkıp kayacaksınız, ya da yok ben çok durmayacağım zaten diyenler için manuel olarak kayak takımlarını elde taşıyarak istediğiniz yere kadar çıkıp kayacaksınız. Biz ikincisini seçtik ama kayak takımlarının o kadar ağır olacağını açıkçası göz ardı etmeseydik daha güzel olabilirmiş :) Kayak böyle bir şey işte. Denemenizde fayda var gitmişken en çok zevk alacağınız şey bu olsa gerek :) Kayak yapmak istemeyenler için en sağda kapalı ve en solda açık olmak üzere iki tane teleferik var zirveye böyle çıkıp da inebilirsiniz.


3-KAR

Uludağ da geri kalan her yer tamamen kar oluyor doğal olarak. İnanın kar kalınlığı 1.50-2 metre civarında  ve çardaklar görünmüyor o derece. 


Kardan üşür ve bıkarsanız bir cafeye oturmanız gerekecek. Fakat bu durum hiç de öğrenciye hitap etmiyor onu da söyleyeyim. Çay 6 TL den başlıyor, yemekler deseniz hiç normal değil ama böyle olacağı tahmin edilebilir sonuçta turistik mekan. Biz turla gittiğimiz için yemek içindeydi o yüzden bu konuda çok bilgi veremeyeceğim ama yanınızda kesinlikle abur cubur çikolata su gibi gerekli şeyler bulunsun içinizi ısıtır :)


Uludağ ile ilgili anılarım ve söyleyeceklerim bunlar umarım gideceklere yardımcı olur :)

2 Yorum[s]

Mustafa - 1 yıl önce
Güzel bir yazı olmuş cidden :) ALLAH daha neşeli, mutlu, sağlıklı yıldönümleri nasip etsin ^^
Ali Emre - 1 yıl önce
Merhaba Mustafa, çok teşekkür ederim, amin cümlemize :) Bu arada Uludağa çıkmanı şiddetle öneririm. Harika bir yer :)

Yorumunuzu Alalım..