Benim Kahvem

INSTAGRAM

Finally #graduation and #prom 👨🏼‍🎓🎓#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbt

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Benim Kahvem

Benim Kahvem

Ülkemizde kahve kullanımı maalesef Nescafe 3’ü 1 arada dan öteye gidemiyor. Keşke gitse de çayımızın yanında da kaliteli kahve tüketimi artsa da yeni yerler açılsa diye düşünmüyor değilim açıkçası. Lüks olarak algılanıyor sanırım. Bi orta boy bardağa kim 7-8 TL verir diyerek çay tercih ediliyor. Cafelerde verilen çayların %98’i sıcak sudur %2’lik kısmı da şanslıysanız taze çay oluyor. Yani bildiğiniz sıcak su içiyoruz o da çeşmeden doldurma. Fiyatı da 2-2,5 TL den başlıyor. Deniz kenarındaysanız 4-5 TL oluyor bardağı.


Evde hazırlanan çay dışında dışarıda çayı pek fazla tercih etmemeye çalışıyorum. Bi ara Nescafe classic ile yetinirken bundan iki sene önce felan çekirdekten çekilmiş kahveye merak sarmaya başladım. Nescafé, Jacobs vs. ile devam etmeyin hepsinin tatları berbat. İçmeyin. Filtre kahve içmeye başlayın daha güzel. Bırakamazsınız. Bende bu alışkanlığı bi yerde içtiğim sade filtre kahve ile aldım. O içtiğim kahve gerçekten müthiş lezzetliydi ya abartmıyorum ve sanki bu zamana kadar aradığım kahve tadını bulmuş gibiydim ilginç bir şekilde. Apayrı bir boyutmuş gibi geldi bana. Birkaç kez daha içtikten sonra bu bana yetmez diyerekten, evde kahve hazırlamak için alet edevatlarını almaya karar verdim.


Filtre kahve hazırlamak için iki seçenek var birincisi French Press, ikincisi kahve makineleri. Hangisini seçerseniz onunla kolaylıkla hazırlayabilirsiniz ama baktığım kadarıyla kahve makinesi fiyatları acayip pahalı. O yüzden French Press başlangıç için yeterlidir. Bende gittim Kahve Dünyası'ndan güzel güzel French Press'imi, tahta kaşığımı(metal kaşık, kahvenin tadını değiştirdiği söyleniyor internette) ve milyonculardan da sevdiğim bardağımı(cam kulplu klasik bardak favorim bknz.) aldım. Her şeyi hazırladıktan sonra kahve seçimi konusunda pek bilgim yoktu aslında ama içimi yumuşak ve hafif sert olmasından yanaydım. Her damak zevkine göre çok çok kahve var. Ben Kolombiya kahvesi ile başladım. Tadı, içimi, yumuşaklığı çok güzel. Tavsiye ederim gerçekten.


Benimki öyle profesyonellik felan değil, bildiğiniz kaliteli kahve yapmaya uğraşan, içmeyi seven birisiyim. Uğraşıyorum yani az biraz araştırıyorum, bloglara bakıyorum, facebook gruplarını takip ediyorum felan takılıyorum öyle. Ciddi şekilde ilgilenmeye kalkıldığı zaman biraz maddiyat istiyor birazda zaman bunlarda bende pek olmadığına göre hobi olarak kalsa yeter dedim :D 


Eskişehir'e gelecek olursak, burada kahve olayı şu aralar biraz daha arttı. Yeni mekanlar-yeni yerler açılmaya başlandı. Take away(Al-Git) olayı da gelmeye başladı. Güzel şeyler oluyor Eskişehir'de. Son açılan mekanlara daha gitme fırsatım olmadı ama Caribou Coffee’nin kahveleri güzel. Starbucks dan kesinlikle uzak durun derim. Berbat kahveleri var. Bunların haricinde benim en çok alışveriş yaptığım yer, Black Cat Coffee. Burasının kahveleri gerçekten güzel. Normalde de taze kahveleri fakat böyle çok takip ederseniz daha yeni gelmiş kahvelerden taze taze alabilirsiniz. İçeride oturup içebiliyorsunuz veya isterseniz çekirdek olarak ya da öğütülmüş olarak kahvelerinizi alabiliyorsunuz. Genellikle kahveleri taze, yeni gelmiş oluyor. Mutlaka denemelisiniz diyorum. Ekşide ki yorumlara bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.


Son olarak, içtiğiniz ilk yudumda ki rahatlamayı ve mutluluğu başka bir yerde bulamayacağınızı iddia ederek bu olaya başlamanızı tavsiye ediyorum.


Hadi afiyet olsun şimdiden...

2 Yorum[s]

Sönmez - 1 yıl önce
3'ü 2'si yok 1038379393082821086' i bir aradalar kahve değil. İçlerinde zaten kahve yok. Sağlık düşmanı yapay ne varsa o poşetlerin içinde... Kahve zaten ayrı bir zevk ürünü o nedenle iyisini almak lazım. Bir demmarketlerin kahveleri var onlar da poşet kahve tadında... Bir ara Mahmood kahveler vardı çok iyiydi daha göremiyorum. Ona dadanmıştım :)
Ali Emre - 1 yıl önce
Kesinlike Mustafa. Filtre kahve olayı gittikçe artmaya başladı heryerde. Artması da lazım bence. Çok yapay ve içinde gerçek kahve miktarı çok az. Kim bilir kaç gün, kaç hafta beklemiş ürünler. Son kullanma tarihlerinin geçmesine daha var ama içeriği sıkıntılı gerçekten.
Bende okulda çok nadiren gidip 2'si bir arada içerim, o da çay'ın çaya benzemediği için. Yakında bir firma kahve dükkanı açıcak ve uygun fiyatları da olacakmış. Gerçekten mutlu oldum böyle bir olayın olmasına.

Yorumunuzu Alalım..