Paypal’ın Hatası ve Türkiye’den çekilmesi

INSTAGRAM

Finally #graduation and #prom 👨🏼‍🎓🎓#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbt

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Paypal’ın Hatası ve Türkiye’den çekilmesi

Paypal’ın Hatası ve Türkiye’den çekilmesi
Bildiğiniz üzere Paypal Türkiye’den çekilme kararı aldı. Nedeni ise açıklamalara göre “ünlü ödeme servisinin Türkiye kanunlarına uymadığı gerekçesiyle iznin verilmediğini belirtti. Çalışmaya devam edebilmesi için sistemlerini Türkiye’ye taşıması istenen PayPal’ın bu isteğe sıcak bakmadığını ve bu nedenle çekilme kararı aldıklarını dile getirdi” denilmiş.

Çekilmeleri isabet oldu. Çünkü geçenlerde başıma gelen hatanın sorumluluğunu üstlenmeyip derdini ben çektim.

Paypal üzerinden uçak bileti alayım dedim. Demez olaydım. Hesabımın bakiyesi sıfırdır normalde pek paypalı kullanmam. O yüzden sistemde kayıtlı bir kartım yoktu. Önce,  işlem yapacağım için kartımı sisteme kayıt ettim. Alışverişi gerçekleştirdim ve normal koşullarda ücreti kartımdan direk olarak çekmesi gerekirken sistemlerinin hatası nedeniyle(bana söylenen bu) gidip benim paypal bakiyemden çekti. Yani işlem olduğu sırada ücret kartımdan değil bizzat paypaldan çekilmiş oldu. Bu durumda paypala borçlu olarak gözüktüm eksi bakiyeden dolayı.

Eksi bakiyeden dolayı hesabım geçici süreyle donduruldu. Paypal benden yaptığım işlemi kanıtlamamı istedi. Bunun için istedikleri kimlik fotokopilerini, kart ekstresini vs. hepsini gönderdim. 3-4 gün sonra inceleme bittiği bildirildi ve hesabım normale döndü. Daha öncesinde zaten bankadan işlemi onaylamıştım. Buraya kadar her şey normal, eksi bakiye haricinde.

Bu eksi bakiyemi nasıl düzeltebilirim diye aradığımda önce kartımdan bakiyeyi transfer etmem gerektiğini söylediler ama orada da bir sıkıntı oluştu. Tüm bakiyeyi transfer edip hesabımı sıfırlayamıyorum. Neymiş sistemleri buna izin vermiyormuş. Saçmalığa bakın. Yani -30 TL bakiyem olsun. Ben gidip 30 TL transfer edip sıfırlayamıyorum. Fakat 20-22 veya 25 TL gibi bir ücret transfer edebiliyorum. Sonuç olarak hesabımı sıfırlayamıyorum. Her türlü borçlu gözüküyorum.

Sıfırlamam için bana İngiltere’deki muhasebe departmanın numarasını iletip durdular. Burayı arayıp, kartınızın bilgilerini söyleyerek düzeltebilirsiniz dediler. Yani benden kartımın bilgilerini "üçüncü kişiye" söylememi istediler. Böyle bir saçmalık olamaz. Müşteri hizmetleri yetkilisi böyle söyledi bundan başka da yapılacak bir şey olmadığını dedi. Şaka gibi. Şu işe bakın hem suçlular hem de nerede kaldı gizlilikleri? Birde müşteri temsilcisi bana diyor ki onlarda bizim çalışanımız neden güvenmiyorsunuz. Dedim ki, sen hesabının olduğu bankanın müşteri hizmetlerinden birisine kartınızın bilgilerini veriyor musun? bunun onunla alakası yok diyor laf kalabalığı yapıyor. Bunu duyunca zaten iyice çıldırdım. Her neyse sonuç olarak ben hiçbir yeri aramam da bilgilerimi de vermem dedim. Çözüm yolu olarak her aradığımda bana başka şekilde düzeltme imkanı yok, tek yol bu diyip durdular. Bu sadece bana yönelik bir şey değilmiş, benim dışımda bir çok kişi arayıp işlemlerini bu şekilde yapmışlar. Bi ara iyice sinirlenip sövme noktasına geldiydim, zor tuttum.

Bu sırada da hem bankamı arıyorum hem paypal ile konuşuyorum. Ne tarafta hata olduğunu BEN çözmeye çalışıyorum. Her gün en az 1-2 saat görüşmüşlüğüm oluyordu. Bunların geri dönüş yapacağı yok diyerek bakiyemin büyük kısmını kartımdan aktardım. Az bir kısmını ise başka bir paypal hesabından aktarıp eksi bakiyemi düzelttim. Fazladan az bir bakiyem arttı. Kalanı da içeride tek kuruş bırakmam diyerek onuda LÖSEV’e bağışladım :D

Bütün bu olaylar ışığında Türkiye'den çekilmeleri isabet oldu diyebilirim. En çok güvendiğimiz ödeme sisteminin gizlilik hakkındaki uygulamasını da görmüş olduk böylece.

Tüm bu olanlardan sonra siz siz olun paypalı kullanmaya yanaşmayın/kullandırtmayın. Zaten bundan sonra da Türkiye olarak kullanamayacağız.

3 Yorum[s]

Sönmez - 2 yıl önce
Epey ugrastirmislar seni. İşin içinde bir "bit yeniği" olduğu belli. Basit bir neden değildir diye düşünüyorum. Kolay kolay cekilmezlerdi. Ben şimdiye kadar hiç sorun yaşamadım.
Ali Emre - 2 yıl önce
Evet fazlasıyla :) İçeriği nasıl oldu neler oldu pek bilgimiz yok ama umarım kimseyi mağdur etmezler
Mehmet - 2 yıl önce
Kötü olmuş ancak şuan Paypal gitse kim gelecek "ininial" mi kartta bi kere liderlik vasfı yok :) Şaka maka Paypal.ın bu toprakları terketmesine üzüldüm :(

Yorumunuzu Alalım..