Yeşil Kitaplı Kız

INSTAGRAM

#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbtI am so so so happy with her ❤️ 😇 #myangel #bucketlist #onestepdone  #cesme #marina

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Yeşil Kitaplı Kız

Yeşil Kitaplı Kız
1938 de ikinci dünya savaşı sırasında annesinden ayırılıp, bir aileye evlatlık olarak verilmek üzere Almanya ya gelen masum bir çocuktu o. Hiçbir şeyden haberi yoktu sanki. Ne savaştan ne annesinin komünist olarak sıfatlandırılmasından ne de yeni çevresindekilerin olaylara bakış açılarından. Bilseydi daha mı iyi olurdu acaba?

Katı, somurtkan ve sürekli köpüren orta yaşlarda bir annesi ve her daim hayata karşı hep ümitle bakmaya çalışan çocuk ruhlu yaşlı denilecek bir babası vardı. O dönemin zorlu şartları altında ayakta durmaya çalışıyorlardı. Öyle ki, hiçbir şey yapmadığınız halde cezalandırıldığınız bir dönemdi o zaman. Din olgusunu hiç açmak istemiyorum.

''Beni her zaman kelimelerinin içinde bulabileceksin. Ben orada yaşıyor olacağım.''
Max Vandenburg ( Ben Schnetzer )


Kızın elinde kalan sadece yeşil bir kitaptı. Fakat geçmişte ne yazmayı öğrenmişti ne de okumayı. Kız ilk başlarda babası ile daha sonrasında ise aileye sığınan Yahudi bir genç ile okumayı öğrenir. Kitapların büyülü evrenine giren bu aile, çevrelerinde ki her türlü kötülükleri, savaşı bu dünya sayesinde aşmaya çalışmaktadırlar. Gerçekten de öyle değilmidir, hayal dünyasına açılan kapıların her birinin anahtarı elinize aldığınız kitaplar değiller midir?

Yukarıda bahsettiğim olay, yeni izlediğim bir filmin kısa bir özeti. İsmi The Book Thief (Kitap Hırsızı). Gerçekten harika bir kurgusu var ve küçük bir kızın bakış açısından anlatılıyor. Ne savaşın detayları ne de şiddetin boyutu gözler önüne seriliyor. Dönemi anlatmak açısından bazı olaylar yaşanıyor tabikide. Fakat tek olan şey, kitapların ve kelimelerin büyüsü ile yaşam enerjilerini tekrar kazanmaya çalışan bir hayatın olduğunu anlatmak.

Filmin bir sahnesinde şöyle bir cümle geçiyor: “çünkü insanlara insanlığı hatırlattı". Evet, bazen insanlığımızı unutuyoruz bencilleşiyoruz hep böyleymişiz böyle kalacakmışız gibi davranıyoruz. Hiç yadırgamıyoruz, hiç düşünmüyoruz kendimizi. Benliğimizi, insan olduğumuzu nasıl durumda hatırlamamız gerekiyor ki? İlla bir olayın mı olması gerekiyor?

Öleceksiniz.
Bütün uğraşlara rağmen hiç kimse sonsuza dek yaşayamaz.
Keyfinizi kaçırdığım için kusura bakmayın. Benim tavsiyem; vakti geldiğinde panik yapmamanızdır. Pek bir faydası olmuyor çünkü.


Bu film hikâyesi ile, görüntüleri ile gerçekten farklı. İzlediğim en iyi ve en etkili filmlerin başında geliyor. Çekildiği yıldaki Oscarda En iyi Film adayları arasına girmesi gereken bir film bence :) Bu yüzden kesinlikle izlenilmesi gerekiyor :)

4 Yorum[s]

Mustafa - 3 yıl önce
Selam Emre, yazının ilk paragraflarını okuyorken, bunun bir kitap olmasını diledim ama film çıktı. Kitap olsaydı ne güzel okunurdu be ^_^ Dünya Klasikleri gibi. Ama bu güzel yazı ve bu güzel tanıtımdan dolayı filmi en kısa zamanda izleyeceğim ! Paylaşım için teşekkürler .
Ali Emre - 3 yıl önce
Merhaba Mustafa, öncelikle bu güzel yorumun için teşekkür ederim :) Aslına bakarsan kitabından uyarlanan bir film bu. İnternet'te ufak bir araştırmadan sonra herkes kitabının okunmasından yana olduğunu söylüyorlar. Bir de eğer önce filmi izleyip sonra kitabını okursanız aynı heyecanı bulamayabilirsiniz deniliyor. O yüzden imkanın varsa önce kitabını okumanı tavsiye edebilirim :)
Mustafa Sönmez - 3 yıl önce
Ben de kitap sandım Mustafa gibi :) okurken anladım ki bu bir film. Okumak her zaman insana kendi ile çevresi le hatta evren ile olan bağlantısını hatırlatır. Tabii ki ne okuduğumuz önemli. Kitaplar gibi filmler de insanda yeni duygular ve yeni fikirler uyandırmalı. Bu filmi de listeme ekledim.
Ali Emre - 2 yıl önce
Merhaba Mustafa Sönmez, kitabını anlatmayı çok isterdim ama bilmeden filmini izlemiş oldum. Kitapların değerini ve dünyasını çok iyi betimleyerek anlatması insanı etkilemesine yetti bence. Nitelikli kitap ve film olduğu sürece bu etki devam edebilir. Ayrıca yorumun için teşekkür ederim :)

Yorumunuzu Alalım..