İslamofobi ve Türkiye

INSTAGRAM

Finally #graduation and #prom 👨🏼‍🎓🎓#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbt

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

İslamofobi ve Türkiye

İslamofobi ve Türkiye
Son zamanlarda Türkiye’ye karşı artan bir düşmanlık aldı başını gidiyor. Dünyanın herhangi bir yerinde olan olayların altında Türkiye'nin parmağı olduğu düşünülüyor. Bunun nedenin altında çok farklı sebepler var tabiki. Suriye meselesi, Göçmen sorunu, IŞİD, Terör, Şiddet oranı, Siyasi politikalar vs vs diye sayabiliriz. Bütün bu sebeplerin bu konuya büyük etkisi vardır fakat benim gördüğüm tek sorun, İslamofobi ile Türkiye düşmanlığı yaratmak.

Dünya liderlerinin her bir söylemin, her bir karşı davranışın altında bir din olgusu bulunuyor. Süreklide bir İslamiyet düşmanlığı yaratma çabasında olanlar var. Bu çok açık değil mi? Daha geçen aylarda ülkemizde barışı savunan 107 vatandaşımız Ankara’da yaşamını yitirirken Dünya liderleri neredeydi? Kim gerçekten Türkiye’nin yanındaydı? Hiçbiri. Tek yaptıkları şey başsağlığı mesajı yayınlamarı. Amk başsağlığı mesajını babamda yayınlar. Önemli olan gerçekten destek verebilmek maddi/manevi.Bunun yanında hemen geçtiğimiz haftalarda olan Paris saldırısından da bahsetmek istiyorum. Ankara’da ki olayın bir benzeri Paris’te oldu. Orada ise en az 140 kişinin öldüğünden bahsediliyor. Bu olayı da IŞİD üstlenirken bizim ülkemizdeki olanlarla arasında hiçbir fark göremiyorum. Gelelim sonrasındaki gelişmelere. Bütün dünyada ulusal yas ilan edilmişçesine hayat durma noktasına geldi neredeyse. Dünyanın her yerinden maddi ve manevi her türlü destek geldi ve gelmeye de devam ediyor.

Bu olanlardan sonra işte Müslümanlığa adeta savaş açıldı. Bu saldırıyı ve diğer saldırıları Müslümanlığa mal etmek istediklerini açıkça görüyoruz. Örnek: “Paris saldırısının ardından Kanada'da bir hafta içinde bir cami kundaklandı, Müslüman bir kadın yumruklandı, Montreal'de 'Joker' maskesi kullanan bir kişi, her hafta bir Müslüman öldüreceği tehdidinde bulundu.(NTV)”. Bu düşmanlık neden peki? Bütün islamiyetin merkezi Türkiye mi? Müslümanlığı sadece türkiye mi savunuyor ? Belli ki geçmişte Osmanlı devletinden kalma kuyruk acılarının olduğu çok açıktır.

Benim merak ettiğim bir soru var. Acaba Türkiye, Hristiyan ülkesi olsaydı o zaman bütün bunlar yaşanır mıydı yani yine Türkiye’nin üstüne oynanmak istenir miydi?Bana kalırsa, Hayır
İnternette ufak bir araştırma sonucu şöyle bir yazıya denk geldim. Sanırım Avrupanın Türklere bakış açısını özetliyor.

- büyüyünce ne olmak istiyorsun?
- doktor olmak istiyorum çünkü Türkler benim yurduma gelip, insanlarımızı öldürdüler, onları yaraladılar. Bende onları tedavi etmek istiyorum.
Yine Türk vatandaşı ve Türkiye başka bir kitapta afyon kaçakçılığı ve ticareti üzerine ün yapmış şekilde geçmektedir.

2 Yorum[s]

Mustafa Sönmez - 3 yıl önce
Özellikle Amerikan yapımı filmlerde bu giderek artıyor. İzlediğim dizi filmlerde karşıma sık sık Müslüman ve terör birlikte anılıyor. Özellikle Türkiye hedefte. En büyük suç: Petrol zengini Arap ülkelerinde. Arap emirleri ve kralları gerçekten de "krallar" gibi yaşarken her şeye göz yumuyorlar. Müslümanlar ise hala televizyon hocalarının hikayelerini dinliyorlar. Midye yemek haram mı? Sol elle yemek yenilir mi? Müslümanlar ve özellikle Türk halkı bu soruları sormayı bırakmalı ve daha realist olmalı. Tabii ki televizyon programları ve dizi filmler de ayrı bir faktör. İleri görüşlü ve bilgili bir toplum olduğumuzda daha güçlü olacağız. Müslümanların da suçu yok değil. Hâlâ IŞİD'i savunan, cariyeciliği, cihat diye savaşı ve öldürmeyi savunanlar var. Müslüman toplumda aydınlanmalı ve ileri görüşlü olmalı. Hristiyan ülkeler zaten ırkçılıkta on numaralar ve sömürgede... Uzun bir konu. Üzerinde çok yazmak lazım. Ben de Absürt İşler kategorisinde buna benzer konular epey sert eleştiriyorum.
Ali Emre - 3 yıl önce
Merhaba Mustafa, dediğin dizi ve filmlerin bu konuya çok büyük etkisi var. Fakat en büyük etkiyi yazıda da bahsettiğim gibi dünyada söz sahibi olmuş siyasi kişilikler yapıyor. Müslümanlar hakkında en ufak bir şey söylensin hemen gazeteler ve dergiler olayı büyütüp diğer ülkeleri de işin içine katarak bir karalama operasyonu yapıldığı çok açık. Bunu bilerek yapıldığını da herkes biliyor. Tam aksine Türkiye'den herhangi bir kişi de çıkıp hristiyanlıkla, musevilikle, ortodoklarla veya diğer dinlerle alakalı ne direkt olarak ne de dolaylı olarak bir şey söylendiğini hatırlamıyorum. Olmuşsa da geçmişte olmuştur. Buna rağmen hala müslümanlığı tek savunmaya çalışan ülke türkiye konumunda. Petrol zengini müslüman ülkelerden ise bu konuda anlam veremediğim şekilde pek fazla tepki göremiyorum. Konun özü aslında dünyaya "islamofobi" düşüncesini yaymak.Bahsetmiş olduğun kategorideki yazılarını okuyacağım :)

Yorumunuzu Alalım..