Benim için Marka değil Kalite {mim}

INSTAGRAM

Finally #graduation and #prom 👨🏼‍🎓🎓#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbt

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Benim için Marka değil Kalite {mim}

Benim için Marka değil Kalite {mim}
Günlük hayatta fazlaca dikkat ettiğimiz bu önemli konuyu bana paslayan Mustafa’ya saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum. Çok gariptir ki, Mustafa beni “mim” lemeden önce birkaç bloğa bakıyordum. Sonra bu güzel konuyu okuduktan sonra acaba bana gelir mi diye düşünürken, o günün akşamında hemen mimlendik. Zamanlama mükemmel yani :)

Biz Türk’ler, bir ürün alacağımız zaman ilk önce fiyatına sonra markasına bakıyoruz. Tam olarak marka da değil aslında Kaliteli olması daha önceliğimizdir herhalde. Fakat bizim için alacağımız şey hem kaliteli olacak, markalı olacak hem de ucuz olacak :D Bunu bilmeyen, uygulamayan yoktur herhalde. Şahsen bende her zaman bu düşünceyle alışveriş yaparım. Fakat bu düşünceyi de her zaman yapamıyorsun.

Gelelim kullandığım ürünlere:

Giyim

Genelde pantolonlarım hariç diğer kıyafetlerimi defacto’dan alırım. Takıntılı değilimdir, illa defacto olsun demem ama ürünleri kolay kolay solmuyor, hemen renk atmıyor. Bu kriter çok önemli benim için. Son zamanlarda farklı olarak tercih ettiğim marka Colin’s ama her ürünü değil tabikide çünkü çok pahalı. İndirim sezonlarına girdiğimiz zaman belki bir iki parça bir şey alırım o kadar. Takım elbise ve kundura ayakkabılardan nefret ederim.

Ayakkabı konusuna gelirsek, çok fazla ayakta kaldığım için ve fazlaca yürümeyi sevdiğim için her zaman ayağımın rahat edeceği bir ürün almaya çalışıyorum. Belli bir marka takıntım yok hangisi uygun olursa ve görüntüsü hoşuma giderse onu alıyorum.

Teknoloji

Bu alanda normalde Apple ürünlerini tercih etmek isterdim ama fiyatlarına bakınca tercihimi hemen değiştirmek zorunda kalıyorum. Kabul edelim, ürünleri gerçekten pahalı ama adamlar yapınca cidden kaliteli ürün yapıyorlar. Bir Macbook Pro aldığımı düşünürsek kesin en az bi 5 yıl kullanırım. Tek takıntılı olduğum markadır.

Laptop olarak Lenovo Ideapad Z570, Akıllı telefon olarak da Samsung S4 Mini tercih ettim. İkisini de 3,5 yıldır kullanıyorum. Daha tık demediler ve hiç garantiye göndermedim. Bu konuda şanslıyım herhalde :) Biri 8 GB diğeri 32 GB, iki tane Kingston harici belleğim var. Harici disk olarak Western Digital tercih ettim.

Aksesuar

Bu konuda Eskişehir’de ki esnaf sarayına gidip bütün ihtiyacımı karşılıyorum. 10 TL’ye kol saatimi, 2 TL’ye bilekliğimi, 40 TL’ye güneş gözlüğümü, 5 TL’ye parfümlerimi alıyorum, çıkıyorum. Eskişehir de kalite her zaman Esnaf Sarayı’dır. Ötesi yoktur. 4 Katlı bir binası var ve içerisinde aklınıza gelebilecek her şeyin olduğu çok sayıda küçük esnaf var. Binanın da isminin de nereden geldiği de anlaşılmıştır :)

Fotoğraf: Bülent Ovacık | Flickr

4 Yorum[s]

Mustafa Alnıak - 3 yıl önce
Merhaba Emre ,
Mim'e cevap verdiğin için teşekkür ederim ^_^ Yazını okudum :) Giyim konusunda "Takım elbise ve kundura ayakkabılardan nefret ederim" cümlen çok iyiydi :) Buna sevindim doğrusu. Ayrıca 3,5 yıl notebook kullanmış biri olarak sana, tecrübenden faydalanmak adına birşeykler sormak istiyorum. Bu konu hakkında sana bir e-mail atacağım ^_^
Ali Emre - 3 yıl önce
Merhaba Mustafa, aslında teknoloji şans işidir, tabi biraz da temiz kullanmak gerekiyor. Ben 3.5 yıldır kullanıyorum ama hala o ekran ile kasa arasındaki bez durur. Onsuz ekranı kapatmam mesela :D
Mustafa Sönmez - 3 yıl önce
Marka değil kalite önemli olan. Bu gıda ürünlerinde de geçerli. Mesela BİM'in süt ürünleri ve çikolataları gerçekten çok kaliteli. Su markaları da öyle. Hepsi aynı su aynı Ph değeri ama bir bakıyorsun marka su diye adamlar resmen kazıklıyor. Apple ürünlerine gelince, adamlar güzel yapıyorlar ama ederinden fazla olduğunu ve kapalı sistemler ile bizi köleleştirdiklerini düşünüyorum. Örneğin, bilgisayarıma geçen yıl infraled fare aldım pili 3 ay gidiyor hatta daha fazla gidiyor fiyatı 25 TL. Bir arkadaşım iMac bilgisayarına optik fare aldı 250 TL. Bu resmen insanları salak yerine koymak. Defacto idare eder. Ama ben giyimde kaliteli ürünler almaktan yanayım. Telefon değiştirme işinde işe tam bir çılgınlık var...
Ali Emre - 3 yıl önce
Söylediklerine sonuna kadar katılıyorum @mustafa. BİM ile A101 favori marketlerimdir zaten. Normal bakkala gittiğimi hiç hatırlamıyorum valla :) İkiside makul kâr oranı satış yapıyorlar ve kaliteli mallar satıyorlar. Apple konusuna gelince gerçekten en ufak ürünü bile abartı şekilde pahalı. Verdikleri kalite ile garanti hizmetlerini başka birisiyle kıyaslayamayız. Hak ediyorlar mı tabiki de hak etmiyorlar ve şuanda Apple'ın cirosu Türkiye'nin yıllık bütçesinin iki katı neredeyse.

Yorumunuzu Alalım..