The Imitation Game #İzleyin

INSTAGRAM

#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbtI am so so so happy with her ❤️ 😇 #myangel #bucketlist #onestepdone  #cesme #marina

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

The Imitation Game #İzleyin

The Imitation Game #İzleyin
Öncelikle herkesin mübarek Ramazan Bayramını en içten dileklerimle kutlar, mutlu bir bayram geçirmenizi dilerim. Bayramda Canan Karatayın uyarılarını mutlaka dileyin. Ya da siktir edin onu, boş boş konuşmaktan başka bi bişey yaptığı yok zaten bunak karı, siz istediğinizi yiyin :)

Şuan herkes bayram dolayısı ile tatildedir herhalde. Ya birkaç günlüğüne kaçamak yapmışsınızdır ya da evinizde kalıp misafir ağırlıyorsunuzdur. Hiç farketmez sonuçta tatildesiniz ve muhakkak 2 - 2.5 saatlik boş zamanınız vardır. Bu boş zamanı doldurmak adına, size bir film tavsiyesinde bulunayım, bakalım beğenecek misiniz? Son zamanlarda yani yıl içerisinde -sanırım geçtiğimiz mayıs ayı içerisinde- çok güzel bir film izledim… The Imitation Game (Yapay Oyun) . Size şöyle söyliyim hayatımda en çok etkilendiğim filmdir. Hem alanımla alakalıydı hem de insanın ufkunu ciddi anlamda açıyor.

Filmin senaryosu, tamamiyle gerçek bir hikayeye dayanıyor ve ikinci dünya savaşı zamanındaki bir olayı anlatıyor. Çok çok ünlü oyuncularda olmamasına rağmen oyunculuklar bence harikaydı. Başrolünde Benedict Cumberbatch oynuyor ve ona Keira Knightley, Matthew Goode gibi isimler eşlik ediyor. Gördüğünüz gibi aman aman bir kadrosu yok. Yani Johnny Depp, Leonardo DiCaprio , Scarlett Johansson, Natalie Portman gibi çok ünlü isimler değiller. Oyunculuklarından bahsetmiyorum tabikide yanlış anlaşılmasın… Filmde, öyle gözüme takılan bir sahne de yoktu yani. Filmin türü bilim kurgu olarak geçiyor fakat bildiğiniz bilim kurgu filmlerine pek benzemiyor, öyle uçuk kaçık şeyler içermiyor. Tarihi bir olayı çok iyi senaryolaştırarak beyazperdeye aktarmışlar. İzlediğiniz zaman zaten bana hak vereceksiniz. Hatta benim söylediklerimden daha fazlasını bile söyleyebilirsiniz. Spoiler vermemek için kendimi zor tutuğumu anlamışsınızdır :)

The Imitation Game:
II. Dünya Savaşı Nazi Almanyası'nın hâkimiyetinde birden çok cephede çok çetin biçimde devam etmektedir. İngiliz İstihbaratı tüm yoğun çabalarına ve yüzlerce kişiyi çalıştırmasına rağmen Almanların kullandığı Enigma şifreleme sistemini çözmeyi başaramamıştır. Almanların çok gizli bir biçimde şifrelediği bu yazışmalar, İngilizlere ve müttefiklerine çok ağır kayıplara mal olmuştur. Çözüm olarak İngiliz hükümeti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı çatısı altında ülkenin en iyi şifre çözen beyinlerini ve kriptoloji uzmanlarını toplar. Bu isimlerden biri de farklı çalışmalarıyla tanınan ve kendi yöntemlerinden ödün vermeyen genç profesör Alan Turing'dir. Turing'in ekibe katılması dengeleri alt üst edecek ama o güne kadar hiç denememiş büyük çaplı bir girişimin de kapısını aralayacaktır.
Ünlü İngiliz matematikçi Alan Turing'i filmde Benedict Cumberbatch canlandırırken kendisine Keira Knightley, Matthew Goode, Rory Kinnear ve Allen Leech eşlik ediyor.
Kesinlikle bu filmi izlenmesi gereken filmler listenize eklemlisiniz ve ya vakit kaybetmeden mutlaka izlemelisiniz.

İyi Seyirler…

4 Yorum[s]

Mustafa Sönmez - 3 yıl önce
Ben de Star Trek sinema serisine başladım. Bu filmi de denerim. Bu arada Diriliş harika bir klasiktir. Dünya Klasiklerini okumak gerçekten bir ayrıcalık.
Ali Emre - 3 yıl önce
Kesinlikle denemelisin @mustafa . Star Trek değilde ben hala Star Wars'ı izlemedim. Onu izlemeyi çok istiyorum.
Uzun zamandır aynı kitapta takılı kaldım valla, bir türlü bitiremedim. Bundan sonraki kitap için önerilerini almak isterim :)
Mustafa Sönmez - 3 yıl önce
Popüler bilim biraz da felsefe son aylarda ezoterizm okusam da dünya klasiklerinin yeri başkadır. Dünya klasiklerinden bıkmadıysan Jack London, Deniz Kurdu ya da Knut Hamsun Açlık olabilir. Roman türü kitap okumuyorum, genelde okuduklarımı sıkıcı ya da "tövbe tövbe" diyerek saptırıcı buluyorlar. Özellikle Dawkins'in Tanrı Yanılgısı kitabını ters çevirmek zorunda kaldım kitaplıkta :)
Ali Emre - 3 yıl önce
Teşekkür ederim önerilerin için @Mustafa. Tavsiye ettiklerinden Knut Hamsun - Açlık'ı okumak isterim. İnternetten baktığım kadarıyla konusu ve hikayesi gerçekten ilgi çekici :) Dünya klasiklerine bakış açım her zaman ayrıdır ama bu konuda biraz eleyici olmak lazım bence.

Yorumunuzu Alalım..