Pera’da Bir Akşam Vakti

INSTAGRAM

Forever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbtI am so so so happy with her ❤️ 😇 #myangel #bucketlist #onestepdone  #cesme #marinaAdam gibi adamlar 😎 #kardesler #australian #brothersHer daim beraber olmayi kafaya koyduk bi kere 😎😎 #myangel #istanbul #galatakulesi #bucketlist #conquer

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Pera’da Bir Akşam Vakti

Pera’da Bir Akşam Vakti
Tiyatroların her zaman için yeri ayrıdır bendeve sahnede bir oyun koymaya çalışan her oyuncuya da saygıyı da gösteririm. O kadar emeğe, o kadar çalışmaya rağmen en kötü performansı gösteren oyuncuyu bile alkışlamak gerekiyor. Sonuçta izlediğin şey tamamen gözünün önünde olan bir oyun ne kurgusu var ne montajı var ne de text değişikliği var. Tiyatroların her zaman ayrı bir tadı oluyor. Onun zevki gerçekten çok ayrı birşey. Bazı hanzolarda ilk defa tiyatroya gelmiş gibi mısır, kola alıp giriyor. Öküz tiyatroya geliyon insan bi nasıl davranılacağını öğrenipte gelir.Camış..

Üniversitede vakit buldukça gitmeye çalışıyorum ama kaçırdığım çok fazla oyun oluyor. Üniversitede her ay mutlaka tiyatro gösterisi oluyor ve ücretide çok cüzi rakamlarda ama gelde git. Ya çok ters zamanlara denk geliyor ya da arkadaşlara söz vermiş oluyorum, istemeden de olsa kaçırmış oluyorum.

Geçen diğer üniversitelerin tiyatro topluluklarının katıldığı bir tiyatro festivali vardı. Ege Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ve aklıma gelmeyen daha bir çok üniversite... Hepsi birbirinden güzel oyunlar çıkarmışlar(giden arkadaşlardan duyduğum kadarıyla) ama Boğaziçi gerçekten MUHTEŞEM’di. Oyunlarının ismi Pera’da Bir Akşam Vakti.

Oyun, 1915 yıllarında ermenistandan istanbula gelen bir tüccarın başından geçenleri anlatıyor. O zamanlarda meyhaneler çok meşhur olduğu için oyunda bir istanbul meyhanesinde geçiyor. Adamın ne gibi zorluklar yaşadığını, başından geçen olayların nasıl geliştiği anlatılıyor. Aralarda güzel göndermelerde yapılmış ve herşey yerindeydi bence. Güldürü öğesi bol oyundu ve yeterince güldüm. Oyunu gerçekten harika bir şekilde seyirciye aktardılarını düşünüyorum, çünkü oyunun sonunda salondaki bütün izleyiciler hem oyunu hem de oyunculukları ayakta alkışladılar. Çok fazla teknik bilgiye sahip değilim hatta hiç değilimdir ama oyunda normal bir seyircinin görebileceği en ufak bir kusur bile yoktu. Hem sahne geçişleri hem diksiyonları hem mimikleri hem olay örgüsü ve bağlantılar felan muhteşemdi. Kesinlikle imkanı olan mutlaka gitmeli bu grubun oyunlarına. Bir sonraki senelerde de geliceklerdir mutlaka ve yine kaçırmayacağım :)

Oyun Hakkında:

”Yazar Hagop Baronyan yine vurur kendini yollara. İstanbul’un yedi tepesini arşınlar, inip çıktığı merdivenlerin haddi hesabı yok… Burnundan soluyor ama bunca yol teptiği için değil, keskin kalemine mukayyet olamadığı için! Yine kapatmışlar dergisini… Her zamanki gibi Ortaköy’de sigarasını tüttürür, susuzluğunu gidermek ve biraz olsun soluklanmak için atar kendini Pera’ya. Kendi deyimi ile “İstanbul’un Paris”indeki bir meyhanede kafa dağıtmaya! Zaman ilerler, meyhanedeki boş masalar yavaş yavaş dolmaya başlar: İstanbul’a yabancı bir toprak ağası, Pera’da nam salmış bir dişçi ve aşkından ayakları yerden kesilmiş bir delikanlı… Pera’da bir akşam vakti muhabbet koyulaşmaya, bardaklar boşalmaya, eteklerdeki taşlar birer birer dökülmeye başlar…

Boğaziçi Üniversitesi Oyuncuları (BÜO) olarak 2014 – 2015 eğitim prodüksiyonu için Ermeni edebiyatının iki büyük hiciv ustasını, Hagop Baronyan ve Yervant Odyan’ın tiyatro metinlerini sahneliyoruz. Bu prodüksiyona Osmanlı’dan Cumhuriyet’e tiyatromuzun dönüşümünü araştırma ve oyunları kültürel çoğulcu bir yaklaşımla sahneleme niyeti ile başladık. Dönemin tiyatro alanındaki gelişmelerini sosyo-politik bağlamı içinde değerlendirdik. 19. yüzyılda Osmanlı devletinin ve halklarının büyük bir dönüşüm geçirdiği bir dönemde yaşayan ve edebiyat, yayıncılık ve tiyatro alanlarında faaliyet gösteren Hagop Baronyan ve Yervant Odyan’ın kendi dönemlerinin önemli tanıkları olmalarını sağlayacak eserlere imza attıklarını gördük. Pera’da Bir Akşam Vakti adını verdiğimiz bu oyunun kurgusundaki iç öyküler Hagop Baronyan’ın Haşmetlü Dilenciler (Medzabadiv Muratsganner) ve Şark Dişçisi (Adamnapuyjn Arevelyan) oyunlarından, dış öykü ise Yervant Odyan’ın Zavallı (Zavallın) oyununun geçtiği meyhaneden yola çıkılarak oluşturuldu.

Bu da biletim tabi dışarıda oyunun başlamasını beklerken istemsiz bir şekilde bileti biraz yırtmışım :)

Pera’da bir akşam vakti

2 Yorum[s]

emin metin - 3 yıl önce
sitenizin teması cok hos iyi calısmalar dilerim hocam
Ali Emre - 3 yıl önce
@emin çok teşekkür ederim, beğenmenize sevindim :) sizede iyi çalışmalar.

Yorumunuzu Alalım..