Sömürge mi olsaydık !!

INSTAGRAM

Forever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbtI am so so so happy with her ❤️ 😇 #myangel #bucketlist #onestepdone  #cesme #marinaAdam gibi adamlar 😎 #kardesler #australian #brothersHer daim beraber olmayi kafaya koyduk bi kere 😎😎 #myangel #istanbul #galatakulesi #bucketlist #conquer

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Sömürge mi olsaydık !!

Sömürge mi olsaydık !!
Biraz gecikmiş bir yazı aslında. Fakat daha sitemsi bir yazı yazmak istediğim için birkaç gün beklemek istedim. Klasikleşmiş çanakkale yazılarının yanı sıra geçmişte yaşananlarla günümüzde yaşananlar arasındaki bağlantılı olaylar hakkında yazmak istiyorum. Ayrıca bu konuda saçma yapan yorum yapanlara da birkaç şey söyleyeceğim.

Gerçekten istermiydiniz bir ingiliz olmayı ya da bir fransız hatta rus ? Başkasının altında olmayı, bir orospu olmayı istermiydiniz? Bütün herşeyinize başkalarının karar verdiğini bir düşünsenize, bir piyon gibi en önden gönderilmeyi hiç içinize sindirebilir miydiniz? Bütün bu sorulara cevabın evetse açık açık söylüyorum: siktir git lan bu ülkeden.

100 yıl önce bu toprakları almak isteyenlere bu yüce Türk milleti onca şehit vermesine rağmen hiç bir zaman yılmadan, ölüm korkusu olmadan, cesurca savaşarak gerekli cevabı vermiştir. Şimdi kalkıp kimse o savaşı normal bir savaşmış gibi savunmasın bana. Gerçekten Türk olduğuna inanan herkes, hem Atatürk’ün hem Seyit onbaşının hem de korkusuzca savaşan Türk askerlerinin bir destan yazdığını bilir !!

Arıburnu kesiminden bazı askerlerin çekilmekte olduklarını ve düşman birliklerinin de bunları izlediklerini görür.

O anı Mustafa Kemal, Ruşen Eşref Ünaydın ile yaptığı görüşme sırasında şöyle anlatmaktadır.

“...Bu esnada Conkbayırının güneyindeki 261 rakımlı tepeden sahilin gözetleme ve korunmasıyla görevli olarak orada bulunan bir müfreze askerin Conkbayırına doğru koşmakta, kaçmakta olduğunu gördüm... Bu askerlerin önüne kendim çıkarak:

-Niçin kaçıyorsunuz ? dedim.

-Efendim düşman dediler!

-Nerede?

-İşte! diye 261 rakımlı tepeyi gösterdiler.

Gerçekten de düşmanın bir avcı kuvveti 261 rakımlı tepeye yaklaşmış ve tam bir serbestlik içinde ileriye doğru yürüyordu. Şimdi vaziyeti düşünün. Ben kuvvetleri (geride) bırakmışım, askerler on dakika istirahat etsin diye...Düşman da bu tepeye gelmiş...Demek ki düşman bana benim askerlerimden daha yakın! Ve düşman benim yere gelse kuvvetlerim çok kötü bir duruma düşecekti. O zaman artık bilemiyorum, bilinçli bir düşünme ile midir, yoksa önsezi ile midir, bilmiyorum. Kaçan askerlere:

- Düşmandan kaçılmaz, dedim.

- Cephanemiz kalmadı, dediler.

- Cephaneniz yoksa süngünüz var,dedim.

Ve bağırarak bunlara süngü taktırdım. Yere yatırdım. Aynı zamanda Conkbayırına doğru ilerlemekte olan piyade alayı ile dağ bataryasının yetişebilen askerlerinin ‘ marş marşla’ benim bulunduğum yere gelmeleri için, yanımdaki emir subayını geriye yolladım. Bu askerler süngü takıp yere yatınca, düşman askerleri de yere yattı. Kazandığımız an, bu andır...”
Bir milletin talihi, kaderi belkide bu olayla değişti. Ufak gibi gözükebilir ama o anda olan bu olay Türk ruhunun ne kadar yüce olduğunu göstermektedir. Eğer o çanakkale geçilseydi, eğer o boğazlar o şerefsizlerin eline geçseydi o zaman bir afrika ülkesinden ne farkımız kalırdı. Kıçını Almanya mı kurtaracaktı yoksa Macaristan mı? hahaha güldürme beni. Günlüğü 5 liraya, 40 derecenin altında, tarlalarda, köpekler gibi çalışanlarla aynı kaderi paylaşıyor olacaktık belkide. 50 liraya gözünü kırpmadan başkasını öldürebilir duruma gelebilirdik.

İskoçyanın şuanki durumunu herkes biliyordur herhalde. Bilmiyorsanız kısa bir özet geçeyim. Kendilerinin yeraltı varlığı, geliri, ihracatı yok denecek kadar az, gayri safi yurtiçi hasılası 2006 verilerine göre 194 milyar $, ne petrol akışı ne ihracat hacmi vardır(referandumdan “evet” çıkarsa, Birleşik Krallık’ın petrol rezervlerinin yüzde 90’ı, gazının da yüzde 47’si İskoçya’nın elinde kalacak). Yani tamamen Britanya’ya mahkumlar. Ellerinde avucunda hiçbir şey yok. hal böyle olunca Britanya’nın orospusu olmaya devam ediyorlar.

Bütün bu veriler ışığında başta sorduğum soruyu tekrar soruyorum; Rusya’nın, Britanya’nın ve ya Fransa’nın altında olmayı istermiydin? İskoçya sadece dünyada gözüme çarpan ufak bir örnek. Afrikaya hiç girmiyorum.

Artık bırakın bu yabancı devlet sempatizanlığını. Her fırsatta Türkiye’yi kötüleyenlere ayar oluyorum. Bu millet 100 yıl önce herşeyi başarabileceğini açıkça göstermiştir ve bundan sonrada gösterecektir. Amk göremiyorsan, anlamıyorsan sus konuşma, at gözlüğü ile bakmak kolay tabi. 

1 Yorum[s]

Mustafa - 3 yıl önce
Maalesef, Atatürk'ün milletle birlikte başlattığı bu aydınlanma ve bağımsızlığı şu anda bile istemeyen; hâlâ Osmanlı'yı özleyen hatta kendisine "Osmanlı Torunu"diyenler var. Ulan sanki padişahlar dedesi de... Hâlâ "Osmanlı, Osmanlı" diyenler, bu memleketin bağımsızlık için verdiği o büyük savaşı görmüyorlar, dökülen kandan sanki haberleri yok ve bütün söyledikleri ve vatanseverlikleri de palavra... Son iki paragraf gerçekten iyiydi tabii ki anlayana...

Yorumunuzu Alalım..