Hayaldi Gerçek Oldu #bilgisayarMühendisliği

INSTAGRAM

#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbtI am so so so happy with her ❤️ 😇 #myangel #bucketlist #onestepdone  #cesme #marina

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Hayaldi Gerçek Oldu #bilgisayarMühendisliği

Hayaldi Gerçek Oldu #bilgisayarMühendisliği
Uzuuuuuun bir zamandır yazamıyorum. Daha doğrusu yazacak vakit bulamıyorum. Her şey üst üste geliyor. Biri bitti derken diğeri başlıyor :)

Okulda iken gerçekten çok azimli olabiliyorum ama okuldan eve geldiğim zaman göbeği yayıp yatıyorum ne ders var ne çalışmak var lay lay loma bağlıyorum. Bu yüzden bu zamana kadarki sınavları kazanamadım. Hep boş verdim ben biliyorum dedim yaparım nolcak dedim üstüne düşmedim test çözmedim çalışmadım etmedim eylemedim sonuç KOCAMAN SIFIR ! dı.

Bundan bir sene öncesine kadar, “benden bir bok olmaz, sürünüp duruyorum, yerim yurdum belli değil, ben ne işe yarıyorum” gibi sorular sormaya başlamıştım. O zamanlar bende istanbulda tutunmaya çalışanlar kervanındaydım. Tabiki pek fazla tutunamadım. Girdiğim yerlerde hep bi sorun çıktı. Biri maaşı düşük tutup zamanında verir sigorta yapmaz, başkası sigorta yapar maaşı vermez. Hal böyle olunca bende ayrılmak zorunda kaldım. Allah bildiği gibi yapsın onları emek hırsızlarından başka bir şey değiller. Bunlar sayesinde daha hırslandım. "Herkes kazanıyorda ben neden kazanıyorum" dedim ve memleketime geri döndüm.

Aklımda önce KPSS vardı. E madem KPSS’ye hazırlanıyorum DGS’ye de hazırlanayım da bilgisayar mühendisliği tutarsa giderim tutmazsa da kpss ile telafi ederim dedim. Vakit kaybetmeden fem dershanesine yazıldım. Öyle bir hırslanmışım ki anlatamam. Öyle bir günlük, iki günlük değil bu hırsım, bildiğiniz gece gündüz ders çalışıyorum. Neredeyse elimden kitap hiç eksik olmuyor. Sabah akşam dershanede derslere giriyorum, hocaların peşinden koşturuyorum. Matematik ile geometri hocalarım saolsunlar hiç bıkmadan usanmadan en kolay sorularda bile bir şeyler öğretmek için çabalıyorlardı. Allah razı olsun onlara :) (fem dershanesinin etkisi) :)

Sınav macerama gelecek olursak daha önceki konuda ufak bir kaç şey çıtlatmıştım ama bi de detaylı anlatayım.

Sınava 2-3 ay kala sabah 9 da kalkıyordum akşam 6’ya kadar DGS denemesi çözüyordum. Onun yanında konu tekrarı yapıyordum, testleri çözüp kalanları hocalara gösteriyordum.

Sınav zamanı geldi çattı. Bende bi heyecan bi heyecan anlatamam. Gece uyuyamadım dön allah dön yok uyku gelmiyor. Artık bi şekilde uyuya kalmışım. Sabah güzelce kalktım kahvaltımı ettim giyindim sınava gireceğim okula doğru yola çıktım. Ama aklımın bir ucunda da hep “ya bu sınavda öncekiler gibi hüsranla sonuçlanırsa, ya kazanamazsam, ya heyecan yapıp bildiklerim de yanlış yaparsam, ya çok zor olursa nasıl yaparım” gibi deli sorular kafamda dolaşıp duruyordu. Bütün her şeyi bir kenara bırakıp salona girdim, sırama oturdum sınavın başlamasını bekliyorum. Neyse sınav başladı. Daha ilk soruda takıldım. Bildiğim bir soruydu aslında ama tek bir noktasını unuttuydum acaba nasıl yapılıyordu diye düşünüp durdum. Bulamadım neyse bu soruyu geçeyimde en azından sürem bitmesin dedim. Soruları çözdükçe açıldım, fakat sınav gerçekten zordu ve hayliyle sürede sıkıntılarım olmaya başladı ama en azından yaptıklarımın doğru olduğunu düşünerek devam ettim. Sayısal mantık konularına bi daldım çıkamadım, süresiz çözülebilecek sorulardı aslında ama o sınav stresi ve sürede pek de mümkün olmuyor :) bi bakayım saate dedim. Bakmaz olaydım yarım saat kalmış. Allah kahretmesin daha 30-40 arası bir şey çözmüştüm. Sayısalı bitirip daha türkçeye bakacaktım ama nerdeee . Bütün varımı yoğumu sayısala verdim ne kadar olursa diyerekten.

Sınav bitti ve ben sadece 47 sayısal, 4 sözel sorusu işaretlemiştim. Dışarıya çıktım zombi gibiydim. O şekilde eve gittim. Asansöre bindim kafamı vurmaya başladım. Nasıl yapamadım. bunca emek boşa gitti demeye başladım. Yarım saat geçktikten sonra biraz biraz kendime gelir gibi oldum.  İnternete baktım herkesin mi kötü geçmiş diye. Allahtan herkesin kötü geçmiş sınavları. Öyle olunca sınav sonucumda iyi geldi :)

TERCİHLER YAPILIR,VEEEEE SONUÇ :

Tam 23 yıldır hep hayalini kurduğum üniversitede, en çok istediğim bölümü kazandım. Benden mutlusu yoktur herhalde :)Sonuç olarak insan inandıktan sonra başaramayacağı şey yoktur. Yeterki inanın ve azimle çalışın. Gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Allah herkese böyle güzel sonuçlar gösterir inşallah :)

5 Yorum[s]

Beşir Orman - 3 yıl önce
Toplamda kaç soru dikey geçiş sınavı?
Arzu Aytekin - 3 yıl önce
Tebrikler güzel bir başarı hikayesi.İstendiğinde yapılmayacak bir şey yok gerçekten de . Önemli olan vazgeçmemek.
Ali Emre - 3 yıl önce
@Beşir Eskiden 160 soruydu. 80 matematik, 80 türkçe. Fakat geçen sene soru sayıları 60'a düşürüldü ve sürede aynı oranda düşürüldü.

@Arzu çok teşekkür ederim çok saolun. Aynen dediğiniz gibi vazgeçmemek ve inanmak; asıl önemli olan noktalar bunlar bence.
Mustafa - 3 yıl önce
Merhaba Emre :) Bende DGS ile bilgisayar mühendisliğine geçmeyi düşünüyorum. Zaten başka bir seçenegimde yok, bilgisayar mühendisliğine geçemezsem 2 yıllık hiçbirşeye yaramıyor. Duyduguma göre; " mat 1 temel konular zaten rahat, yaparsın. Türkce zaten paragraf bilgisi vs" diyorlar. Ama hazırlık süreci beni çok korkutuyor, ben oturupta aylarca ders çalışacak, sınava hazırlanacak bir ögrencide değilim, kendimde onu göremiyorum ne yazıkki. Ama öte yandan başka bir seçeneğim de yok. Ama bu güzel başarı hikayesi bana az da olsa umut ışığı oldu. ALLAH nasip ederse, benimde tek duam senin gibi hayalimi gerçekleştirmek ve blogumda böyle bir yazıyı büyük bir mutlulukla yazmak... Hadi inşaALLAH, hayırlısı...
Ali Emre - 3 yıl önce
Merhaba @Mustafa :) bende senin gibiydim aslında hiç sınava hazırlanma sürecini yaşamamıştım. Çok zor geliyordu çalışmak ama insan başlayınca gerisinide getiriyor. Birde seni çalışmaya teşvik edecek şeyleri düşünmek gerekiyor. Örnek olarak, senden daha kötü birinin mühendisliği kazanıp sen neden iki yıllıkta kalıyorsun ki bu düşünceyle yola çıkınca cidden çalışma isteği artıyor. Önümde de bir kaç örnek olunca daha da hırslandım.

Konu açısından cidden seni zorlayacak hiç bir konu yok tamamen mat 1 konuları. Zaten sadece mat netlerini en yüksek seviyeye çıkardığın zaman türkçeye bile gerek kalmıyor. Örnek ben :) İnşallah sene sonunda senide bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanmış olarak görürüz. Belki aynı üniversitede bile olabiliriz :)

Yazınıda ilk okuyanlar arasında olucam :)

Yorumunuzu Alalım..