Goygoycu da kimdir ?

INSTAGRAM

Finally #graduation and #prom 👨🏼‍🎓🎓#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbt

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Goygoycu da kimdir ?

Goygoycu da kimdir ?
Öyle internette dolaşırken birden aklıma goygoycu kelimesi geldi. Bu arada da Tarihin Arka Odasında da goygoycu’dan bahsedince araştırma isteği duydum.

Zamanla çok yanlış anlamlar yüklendi. Halkımız anlam yüklemesinde bir numara zaten. En olmadık zamanlarda kimsenin duymadığı bir kelime söylendiği zaman o kelime söylenen andaki olaya yapışıp kalıyor. Kimsede araştırıp bakmıyor. Acaba gerçekten nedir demiyor kimse. Çıkıyor “hade len goygoy yapma! , Goygoy yapmada ciddi ol” gibi saçma sapan cümleler ile kelimeyle gırgır geçiliyor tabi giderekte gerçek anlamını yitiriyor :)

Baya merak edip araştırdım. Google amcamıza "goygoycu kimdir?" yazdım iki sayfa ekşi sözlük ile uludağ sözlüklerin siteleri çıktı :) Bunları görünce insan doğru düzgün araştırma da yapamıyor !! Doğru bilgiyi taaa 4. Sayfada buldum.

Kelimeye gelecek olursak, kötü bir anlamı yok. Tamamen Osmanlı dönemine dayanan bir kelime. Aslında bir kişiyi ifade etmesinden dolayı şuan ki kullanım ile ortak sayılabilir diyebiliriz. Diğer yönden hiçbir ortak yanları yok diyebilirim :) Bilinen yanlışlardan bir tanesi diyebilirim.

Eski İstanbul’da şehirde, Anadolu’dan gelmiş kör, topal veya daha genel anlamıyla engelli kişilerin belli gruplar oluşturarak mahalle mahalle dolanıp halktan yiyecek, içecek gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için dilenenlere söylenirdi. Sırtlarında iki bölmeli kefenleri ile altışarlı gruplar halinde dolaşırlardı. Topladıkları şeyleri genelde yemek için toplasalar da pazar sergilerinde sattıkları da görülürdü."Hoygoycular" da denilen bu topluluk bir sokağın başına gelince halka olup durur, başlarındaki rehber "Allah Allah, bir Allah, kadîm Allah, şühedâ-i Kerbelâ. İmam Hasan ve Hüseyin aşkına, ce-mî-i enbiyâ ve evliya keremine, cümle mertler (cömertler) demine, gelip geçmiş müminlerin ervahına hû diyelim hû" şek­linde bir gülbank çeker, diğerleri de bir ağızdan "hû" diyerek karşılık verirlerdi. Gülbangın okunması sırasında evin ka­pısı açılıp da para yahut aşure harcı uza­tıldığında artık okumaya devam edilme­yerek duaya geçilirdi.

Sadece kendilerini düşünen insanlar da değiller. İstanbul’da gördüğümüz dilencilerin tam aksine topladıkları erzakları cebe cukka yapmıyorlar. Benim karnım açsa başkasının da açtır diyerekten ihtiyaç sahiplerine de dağıtıyorlardı. Dilencilik dediğin olacaksa böyle olsun. Şimdikiler, Eminönü’nde dileniyor sonra kapalı çarşı önünde BMW’ye biniyor. Dileneceksen düzgün dilen lan!

Goygoycuların tam çıkış zamanı bilinmemekte. İslam ansiklopedilerinde II. Mahmud'un Yeniçeri Ocağı'nı kal­dırmasından (1826) sonra ortaya çıktık­ları sanılmaktadır. 1909'da II. Meşrutiyet'in ilân edilmesiyle dilenmeleri yasaklanmıştır.

Öğrenelim, Öğretelim.  :)

Hayde Görüşürüz…

1 Yorum[s]

mustafa sönmez - 3 yıl önce
Adamlar bildiğin mehter takımının gün görmemiş hali :)

Yorumunuzu Alalım..