Müthiş Kişilik: Nikola Tesla

INSTAGRAM

#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbtI am so so so happy with her ❤️ 😇 #myangel #bucketlist #onestepdone  #cesme #marina

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Müthiş Kişilik: Nikola Tesla

Müthiş Kişilik: Nikola Tesla
Nikola Tesla, hayatını hayranlıkla okuduğum ve çok zor şartlar altında iken bu kadar büyük bir isim olmayı başarmış birisi.

Sırp asıllı Amerikalı mucit, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. Aslında dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla 'kökünden' değiştirebilecek birçok 'kullanılan ve kullanılmayan' deneye/buluşa da imza atmasına rağmen, ders kitaplarında adı nadiren geçer. Bence bu ona yapılan büyük bir haksızlıktır.

Çok önemli buluşlarından dolayı, adının herkes tarafından bilinmesi gereken dahi olması gerekirken nedense hep ikinci planda kalan oldu.

Tesla, evinden çok uzaklara, çocukluğundan beri hayalini kurduğu Amerika’ya doğru yola çıktı. Ulaştığında cebinde 4 cent, bir de patronunun referans yazısı vardı. Edison’a verilmek üzere yazılan referans yazısında şöyle diyordu : “Değerli dostum Edison, dünyada iki tane mükemmel insan tanıyorum. Biri sensin, biri de bu yazıyı sana getiren adam”..

Tesla, bu mektup sayesinde Edison ile irtibata geçerek Amerika’da ilk iş deneyimine başladı. Modern dünyanın ilk defa şahit olduğu kablosuz enerji transferi, radar, uzaydan enerji toplama gibi fikirlerin tohumlarını yine dünyada çok az grupta bulunan modern laboratuvar ekipmanları sayesinde attı. Gece gündüz demeden sürekli projelerinin üzerinde çalıştı. Elektrik adına akla gelinecek ne varsa yaratmaya çalışıyordu. Tek tutkusu buydu.Dünyanın katmanlarından olan iyonosferi kullanarak radyo, ses ve elektro manyetik dalgaları kablosuz olarak kilometrelerce uzağa iletmeye amaçladı. Başarmıştı. 1899 yılının Mart ayında laboratuvarından uzaya ses dalgaları gönderdi. Uzaydan kozmik ses dalgalarının kayıtlanmasını yaptı.Tesla, asosyal bir insandı. Çok iyi arkadaşlarının davetine giderdi. Çoğu zamanını labaratuvarında geçirirdi. Sürekli icatlarının üstünde çalışırdı. Sabah 8 akşam 8 çalışıp, 8-10 arası akşam yemeğini hiç kaçırmazdı. Yemeği bittikten sonra sabah 4’e kadar çalışırdı. Bir keresinde ünlü olduğu zamanlarda muhabirlere “Ben hiç uyumam” dediği kaydedilmiştir.

Araştırmacılar bir konuda gerçek uzmanlık için gerekli olan sihirli sayıda karar kılmışlardır: 10.000 saat çalışma

“Eğer başkalarından çok daha fazla çalışır, iddialı olur, bir de akıl ve yaratıcılığınızı ideal oranda kullanabilirseniz, dünyayı tutkularınıza göre şekillendirebilirsiniz.”

İnsan ilişkilerinde başarılı değildi bu nedenle hiç evlenmemiştir. Arkadaşları sürekli tanışacağı bayanlar bulurlardı fakat tesla hepsini reddederdi.
 
Tesla, Edison’un izlediği politikaya duyduğu hayal kırıklığı sebebi ile elinde bulunan tüm patentlerini 15 Milyon Dolar karşılığında George Westinghouse’a satmıştır. Bu para ile şahsi deneylerini gerçekleştireceği bir ar-ge laboratuvarı kurdu.8 dili akıcı olarak konuşabilen Tesla okuduğu tüm kitapları ezbere anlatabilir, onlardan referans verebilirdi. Düşündüğü makinelerin konsept tasarımını kafasında yapar, simüle eder, tam anlamıyla içine sinene kadar deneylere geçmezdi. Günümüz dünyasında hala çözülmeye çalışılan birçok yenilikçi teknolojiyi o zamandan kurgulamış, teknik gereksinimlerini çıkarmıştı.

Gerçekten büyüleyici bir hayatı bulunuyor. Hem dahiliği ile hem yaşantısı ile hem de icatlarıyla çokça söz edilen bir isim olmasını ümit ediyorum. Günümüzde sadece üniversitelerin elektrik-elektronik bölümlerinde okuyanların bildiği bu ismi, lise ve ilkokuldaki çocuklarımızın da bilmesi gerektiği düşüncesindeyim. Ayrıca şiddetle biyografisini okumanızı öneriyorum :)

Yorumunuzu Alalım..