Kitap Okuma Alışkanlığı

INSTAGRAM

Finally #graduation and #prom 👨🏼‍🎓🎓#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbt

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Kitap Okuma Alışkanlığı

Kitap Okuma Alışkanlığı
Ülkemizde çok fazla popüler olan bir alışkanlık değil. Bunun yerine Televizyon izliyor, Bilgisayarlarda takılıyoruz, Cep telefonlarımızla uğraşıyoruz ama kitap okumuyoruz. Kitapları OKUMAK için fırsat kollamak yerine kitap okumamak üzerine bahaneler üretir olduk. Bu bahaneler genelde şunlar oluyor:
  • Kitaplar çok pahalı. O kadar para mı verilirmiş.
  • Çok yorgunum, hiç kitaba ayıracak zamanım yok.
  • İşten yeni geldim!
  • Abi öğrenciyiz ya!
  • 400 sayfa okunur mu? Zaten okuldaki kitaplardan bıktım.
  • Kafam çok yorgun iş çok yoğundu kafam kaldırmaz onu şimdi.
Evet, efendim o kadar para verilmeli, 7 gün 24 saat yorgun olacak halin yok kendine göre uygun bir saat belirle, öğrenci olman 10 TL verip kitap almana engel değil, 400 sayfa sayesinde bir şeyler öğrenmiş olacaksın… Çok mu zor? İşte bu bahanelerin sonucu olarak ülkemizde kitap okuma alışkanlığı istatistiği:

- Türkiye’de, okuma alışkanlığına sahip 70 bin kişi bulunuyor.  %0.1 yaklaşık.

- Türkiye’de bir kişinin kitap okumaya ayırdığı zamanın; bir Norveçli 300, Amerikalı 210, İngiliz ve Japon 87 katını ayırıyor.

- Dünya ortalaması da Türklerin ayırdığı zamandan 3 kat fazla.

- Birleşmiş Milletlerin yaptırdığı bir araştırmaya göre, kitap için Norveçli 137, Alman 122, Belçikalı ve Avustralyalı 100 dolar, Güney Koreli 39 dolar ayırıyor.

- Türkiye’de ise 7 bin kitap basılıyor. Türkiye’de dergi okuma oranı ise yüzde 4 olarak belirlendi.

- Türkiye’deki gazete okurlarının yüzde 85′i yalnızca spor ve magazin sayfalarını okuyor.

- Türkiye’de 1412 kütüphane olmasına rağmen, sadece 400′ü uluslararası kütüphane standartlarını taşıyor.

- Kütüphanelerdeki kitap sayısı 12 milyon 221 bin 192, kütüphanelere kayıtlı üye sayısı 254 bin 7 ve satın alınan kitap sayısı ise 13 bin 862.

- “Türkiye’nin Okuma Alışkanlığı” isimli çalışmaya göre, Türkiye’de ihtiyaç maddeleri sıralamasında kitap 235. sırada yer alıyor.

- Türkiye’de öğrencilerin sadece yüzde 19′u, 25′ten fazla kitaba sahip.


Bu istatistiklerden de görülüyor ki kitap okumak gibi bir alışkanlığımız maalesef yok :/ Bu istatistiğin artması hepimizin ellerinde. Bahanelerimizi bir kenara bırakmak gerekiyor…

Kendi açımdan bakacak olursak;  kitap okuma alışkanlığım benimde yok denecek kadar azdı hatta daha önce başlayıp 20-30 sayfa okuyup bıraktığım çok kitap olmuştur.  Fakat KPSS sınavına hazırlanıyorken Türkçe soruları sayesinde kitap okuma alışkanlığım oldu :) Şimdi yatmadan önce 20-30 sayfa okumadan yatmıyorum :) Merak duygumun artması ve kelimelere karşı ilgin artmasından dolayı kitap okumadan haz almaya başladım diyebilirim :)

Blogumda daha önce yayınladığım “Aklından Bir Sayı Tut – John Verdon”  okuyup bitirdiğim ilk kitabım oldu. Polisiye bir roman olduğu için bir sonraki bölümü merak ederek elimden düşürmedim diyebilirim. Zaten diğer düşüncelerimi o konuda bulabilirsiniz. Bunun yanında çok yanlış bir seçim yaparak “Olasılıksız – Adam Fawer” kitabını da almıştım ilk 50 sayfasını okudum fakat bana göre bir kitap olmadığını anladım :) Bu yüzden size tavsiyem en çok okunanlar, en çok satanlar kitaplardan uzak durun. Daha çok ilgi duyduğunuz alandaki kitapları tercih edin yoksa tozlu raflara kaldırmak zorunda kalabilirsiniz.

Şimdi deli gibi kitap okuyasım var. D&R’ın sitesinde ki alışveriş sepetimde 4 tane kitap alınmayı bekliyor. Maaşımın yatmasını bekliyorum almak için. Yattığı gün hemen siparişimi vericem. Sonra merakla kitaplarımın gelmesini bekleyeceğim :)

Sepet Listem;


Kitapları Sevelim, Kitaplar Dostumuz olsun.. Hadi Dost Olalım :D

2 Yorum[s]

Usluer - 5 yıl önce
Benim de kitap okuma alışkanlığım hiç yok. Ama polisiye romanlarını çok severim. Mesela Sherlock Holmes - Kızıl Soruşturma kitabını 1 veya 2 gecede bitirmiştim. Ama dediğim gibi bu alışkanlığı edinemediğim için sürekli kitap okuyamıyorum.
Ali Emre - 5 yıl önce
@usluer çoğumuzun yok aslında fakat hayatımızda bir şeyler öğrenmeden geçen her dakika alehimize olduğunu düşünerekten geç olmadan başlamak en doğrusu diyerek okumaa başladım :) aslında polisiye kitapları, okumaya başlangıç olarak iyi bir tür olabilir.
İnşallah devamı gelir (:

Yorumunuzu Alalım..