Eskiye Özlem

INSTAGRAM

Finally #graduation and #prom 👨🏼‍🎓🎓#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbt

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Eskiye Özlem

Eskiye Özlem
Son zamanlarda “eskiden” kelimesini fazlasıyla duyar oldum. Neredeyse her sohbette, televizyonlarda veya başka ortamlarda sürekli duyuyorum. Zaten en meşhur olanı “nerde o eski bayramlar” :D böyle bir cümleyi kurmadan önce zaten iki kez düşünmek gerekiyor, acaba yerinde mi söyledim diye :D o kadar klasikleşti ki bayramlarda muhabbet esnasında söylenen ilk cümledir belki de :D

Bütün milletimiz hep “keşke 80’ler de veya 90’lar da ki gibi bir hayat olsaydı” diyorlar. Tamam, iyi güzel diyorsunuz da o zamanlarda hayat bu kadar rahat mıydı? 2000’li yılların başından itibaren sürekli gelişen teknoloji sayesinde herkes rahat rahat yaşamını sürdürmeye başladı. Bir örnek vereyim 80’lerde sadece bir telefon hattı almak için hem cep dolusu ücret veriliyordu hem de 2-3 ay hatta daha fazla bekliyordunuz. Acaba ne zaman telefonumuz olacak ? deniliyordu. Şimdi evine telefon hattı bağlatmayanı dövüyorlar ya :D evde yaşıyorsan o evde kesinlikle telefon bulunacak başka çaresi yok (istisnalar olabilir sözüm meclisten dışarı :D). Bu ufak bir örnek ti sadece.

Diğer yandan bakacak olursak evet güzel, rahat bir yaşamımız var her şeyimiz ayağımıza geliyor hatta bazı zorunlu olmayan şeyler bile şuanda zorunlu hale geldi yani :D örnek olarak üstteki telefon örneğini verebiliriz :) bu durumda tek bir cümle kurmak istiyorum… “Nerde o eski dostluklar, komşuluklar, arkadaşlıklar ?”. bence bu cümle her şeyi açıklıyor :) zaten şuanda dönen muhabbetlerin odak noktası budur. Herkesin sitemle, özlemle söylediği cümledir ki bende her zaman söylerim yani :) ama aklıma şöyle bir soru geliyor… “Acaba bu dostlukları, arkadaşlıkları, komşulukları bitiren gelişen teknoloji mi?”… bazılarınızdan EVET kelimesini duyar gibiyim. İŞTE BU, Doğru bildiniz.

Bizim yaşamımıza Facebook, Twitter hatta bunları genellersek Sosyal Medya diye bir tabir girdi. Nalet olsun öyle teknolojiye diyorum. Her şeyin yerini alan bu uygulamalardır tabi bununla birlikte Dokanmatik telefonların çıkması. Hayatımız bundan ibaret. Herkesin elinde bir telefon facebook’a twittera gireyim de acaba benim hakkımda ne demişler, fenomen olacam 100 bin takipçim olacak Vaooooov ne kadar önemli bir şey tamam ya dünyalar senin :D ha sen kullanmıyormusun diyeceksiniz emin olun her anımı sosyal medya da yaşayayım diye bir düşüncem olmadı :)

Neyse eskilere değinmişken beyinlerimize yer edinmiş bazı bilgiler sunayım. Tabi aklıma gelenleri söyleyeceğim bütün her şeye maalesef tanık olamadım :) bunların başında mahalle maçları geliyor. Evet doğru, 4 korner 1 penaltı olan maçlar :D iki taş ile kale yapılan maçlar :D futbol kurallarının tamamen yok sayıldığı maçlar :D Yaşadığım ilçede 3-4 mahalle vardı. Maç yapacağımız mahalle ile anlaşıp saat ve saha belirlenip maçımızı yapardık. Kazanıldı mı o maç sonrasında para toplanırdı ve doğru bakkala ne alınacak tatbikî kola :D kişi sayısı kadar plastik bardak ve 2.5 Lt. kola :D o anda içtiğin kolanın keyfinin tarifi yok ya :D sonra annelerimizin balkonundan bağırıp salçalı ekmek vermesi veya akşam olmuşsa nerde kaldın sen hemen eve !! :D tabi zile basıp kaçmayı unutmak mümkün mü :D

Daha unuttuğum veya hatırlayamadığım birçok şey var onları da sizler yazında bilelim dimi :)

Hayal etmesi bile harikaydı ya :) umarım aklınızda biraz da olsa iyi anılar oluşturmuşumdur :)

2 Yorum[s]

mavice - 5 yıl önce
Bizim zamanımızda 3 korner 1 penaltıydı. Zammı gelmiş ona da :))
76 doğumluyum. 83 - 84 yıllarından sonrasını rahat hatırlıyorum. Şu teknoloji inanır mısın hayatımızı kolaylaştırdığı gibi insanlığımızdan da çok şeyi aldı götürdü.

Eskiden ev önünde oturmalar, hal hatır sormalar vardı.
İki sokak aşağıdaki insanları tanırdın, birisi hastalansa gider geçmiş olsun derdin.
İnsanlar sokakta birbirlerini tanımasalar dahi kötü gözle bakmazlardı, birine yardım edilecekse karşılıksız yardımlar edilirdi. Şimdi ki gibi değil.

Teknolojiye bağlamıyorum hepsini fakat teknoloji ile körelmeye başladı ve tamamen insani duyguları bitirdi.

Hatırlıyorum, bayramlarda büyükler şehir dışında da olsa onların yanına gidilirdi illaki. Büyüğe hürmet babında. Şimdi, aç telefonu, bayramın kutlu olsun ellerinden öperim de geç. Bu kadar basit. Halin vaktin yerinde mi , hasta mısın, öldün mü kaldın mı umurunda değil.

Şu salçalı ekmek olayı. Arkadaş , bu kadar mı tatlı olur o ekmek. Hala arada salça sürer ekmeğe yerim. :)

Seksenler dizisini işte bu yüzden izliyorum aslında, özlüyor insan o günleri, o muhabbetleri.
Doksanlar dizisi o kadar sevdirmedi kendisine beni :)

Tipitip sakızlarımız vardı bizim, okuldan kaçıp atariye gittiğimizi bilirim.
Ailecek televizyon izlemenin keyfi hiç bir şeyde yoktu mesela.
Pazar günleri kahvaltı ailecek yapılır, redkit ve pazar sineması ( kovboy filmleri ) ailecek izlenirdi :)

Offff nerede o eski günleeeerr :)
Ali Emre - 5 yıl önce
@mavice katılıyorum sonuna kadar. penaltı olayında bazı yerlerde 3 korner 1 penaltı, bazı yerlerde de 4 korner 1 penaltı oluyor bizim oralarda 4 korner 1 penaltı diye hatırlıyorum ama çoğunlukla 3 korner 1 penaltı uygulamasını kullanıyorduk :)

insan özlüyor bir yerde belki 20 sene sonrasında nerde o 2000 li yıllar diyebiliriz. Gelen gideni aratır mantığıyla geçmiş her zaman hatırlanacaktır :)

o pazar günlerini iple çekerdim. Hem tatil, hem ailece vakit geçirilecek zaman hem pazar sineması hem de kovboy filmleri ile çizgi filmler olunca iple çekiliyor yani :)

Yorumunuzu Alalım..