İnternet TV mi Reyting mi ?

INSTAGRAM

#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbtI am so so so happy with her ❤️ 😇 #myangel #bucketlist #onestepdone  #cesme #marina

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

İnternet TV mi Reyting mi ?

İnternet TV mi Reyting mi ?
Son zamanlarda internet kullanımımız fazlasıyla arttığı için sevdiğimiz dizi veya televizyon programları tek tek final yapıyor. Reyting oranlarının düşük olmasından dolayı yapımcısının başka çaresi kalmadığı için bu yola başvuruyor tabi o da ekmek peşinde. Ekmek piş ağzıma düş diye bir şey her zaman maalesef geçerli olmuyor.

İlk önce reyting’i kısa olarak şöyle açıklayabiliriz: Reyting puanı belli bir televizyon programının izlenme oranının bir ölçüsüdür. Yani açıklamada söyleniyor ki, programlar televizyondan izlendiği zaman bu puan ölçülüyor. İnternetten izlediğimiz televizyon kanallarının canlı yayın yerleri bu puana tabi tutulmuyor. Bu da o dizinin veya programın sonuna doğru gitmeye başladığını gösteriyor diyebiliriz.

Bahsetmek istediğim iki dizi olayı var. Birincisi Leyla ile Mecnun’un yeni halindeki Bende Özledim, diğeri de Show TV’de ki Dila Hanım. TRT’nin Leyle ile Mecnun dizisini bitmesinin sebebini herkes biliyor. Kanalın açıklamasına göre Reyting, herkesin bildiği sebep ise gezi olaylarına destek vermesi. Her neyse geçtiğimiz Çarşamba günü bende özledim dizisinin yeni bölümü vardı hiç kaçırmadan televizyonumun başına geçtim ve izledim. Ertesi gün dizinin reyting oranlarına baktığım zaman Çarşamba günü izlenme sıralamasında 41. Olmuş. Hayret ettim bu kadar takipçisi olan bir dizinin reyting oranı bu kadar düşük olamaz dedim ama sonra anladım ki bazı takip edenler diziyi ya izlememiş ya da internet tv’den takip etmiş. Örnek olarak, ertesi gün işe gidecek birisi erken yatacağı için izlemeyip ertesi gün internetten o bölümünü izliyor.

Dila Hanım’a gelecek olursak geçtiğimiz günlerde yapımcısının twitter hesabından 2-3 bölüm sonra final yapacağını söylemiş. Nedeni ile ilgili bir açıklama yok ama sebebi büyük ihtimalle izlenme soranlarının düşüklüğüdür. Bu da nereye varıyor : internet tv’ye.

Bu konuya değinmemin tek sebebi Hayranlıkla takip ettiğim Bende Özledim dizinin erken final yapmamasını istememdir. Hakikaten beğenerek, severek takip ettiğim tek dizi. Yıllar sonra takip edilecek bir dizi bulduğum için bunu da elimden kaçırmamak için böyle bir konuya değinme ihtiyacı duydum :)

Lütfen Beğendiğimiz dizi ve ya programları televizyondan izleyelim. ! :)

5 Yorum[s]

Can Dirgen - 5 yıl önce
Konunun sonucunda güzel öneride bulunmuşsunuz. Peki, neden reyting yapılanması düzenlenmiyor? Bunun sorumluluğu bizde değil yapımcılarda...
Ali Emre - 5 yıl önce
@Can Dirgen zaten benim söylediğim konunun yanında sizin bahsettiğiniz reyting yapılanma sorunu da var. doğru reyting ölçülmesi ile belki de böyle sorunların olmayacağını varsayabiliriz tabi bu sorunların oluşmasının tek sorumlusu rtük. peki kim talepte bulunacak ? .. film şirketleri ve yapımcı firmalar. değişim veya reform bu zamandan sonra zor...
mavice - 5 yıl önce
Leyla ile Mecnun kaldırılacak dendiğinde reyting ölçümlerine bakmıştım. Düşüktü. Gezi değil reyting yüzünden kaldırılıyor sonucuna varmıştım ben sosyal medyada kopan gürültüye rağmen. Çünkü dizilere verilen para öyle az buz para değil, bayağı paralar harcanıyor.

Star TV'ye geçtiğinde de farklı isim ve içerikle çıktılar. İzleyeni yok mu ? Var. Hem de TRT zamanındaki izleyici kitlesini kaybetmeden, hatta artarak izleniyor eminim. Ama gel gör ki Reyting derecelendirmeleri öyle demiyor. Çünkü insanlar internetten izlemeyi daha çok seviyor.

Medcezir izliyorum bende. İlk bölümü izledikten sonra sardı bu dizi beni. 2. bölümü izlerken kanala tilt oldum. Reklam çok çıkıyordu. Ne yaptım bende ? Cuma günü dizi yayınlanıyor tv'den izlemiyor, Cumartesi sabah youtube'dan izliyordum. Hala da öyle, Cumartesi günleri internetten izliyorum diziyi.

Adını hatırlamıyorum şu an da , bir dizi daha vardı, keyifle izliyordum. Bir gün bir baktım final bölümü yazıyor. Dedim ne oluyor ? Hemen neti açtım dizi hakkında yorumlara, reytingler yüzünden sona eriyormuş. Hayır zenginde değilim ki parasını vereyim çeksinler benim için diziyi :)

RTÜK ne menem bir kurumsa televizyonu berbat etti. Dizileri, filmleri izlerken fark etmişsindir sigara, alkol vb. şeyler buzlanmış, gösterilmiyor. Film mi izliyoruz, buğulanmış pencereden dışarı mı bakıyoruz anlamadım.

TV Programcıları, Yapımcılar, Şirketler ve daha önemlisi Reklam verenler ortak hareket edip bunun üstesinden gelmek için toplanmalılar. Doğru ve düzgün yapımlar artık el üstünde tutulmuyor Ülke'de. Yazık..
Ali Emre - 5 yıl önce
@mavice Tamamen haklısınız bu konuda. RTÜK bu reyting ölçüm işini düzeltmezse şuanda var olan veya gelecekde yapılacak yapımların televizyonda kalma durumları tehlikede.

Şuanda en çok bütçeli yapım büyük ihtimalle Muhteşem Yüzyıl'dır. Hiç izlemesemde sevmemde ama böyle bir televizyon dünyasına bu kadar iddialı ve bütçeli bir dizi ile girilmesi yürek ister. Yayında olan dizilerin genelde hepsi platolarda çekiliyor. Niye böyle ? e reyting tutmazsa plato yıkılır aman aman bit bütçeside yok zaten(elbette vardır hatrı sayılır) bitsin gitsin. Ya da ünlü bir oyuncuyu alıcaksın dram dizi çekiceksin başka türlü reytingi tutturamazsın. zaten reyting denen illet doğru düzgün sonuç vermiyor.

Son paragrafınızdaki bütün söylediklerinize katılıyorum en son söylenecek söz bence odur :)
sevil - 2 yıl önce
üniversite öğrencisiyim tv almadım. çünkü internetim var ve ben de programları internet üzerinden izliyorum ve arkadaşlarımın neredeyse tümü aynı şekilde. ve elbette bu da beğenerek izlediğimiz dizilerin bakıyoruz ki final yapması sonucunu doğuruyor.
ratingler doğru sonucu göstermemekle kalmayıp, kalitesiz dizileri veya programları ayakta tutar duruma geldi. fikrimce bu durum televizyonun okuma yazma oranı düşük kişilerce daha fazla izlenmesinden kaynaklanıyor. çalışanlar, öğrenim gören gençler daha fazla internet kullanıyor ve internetten takip ediyorlar tv programlarını.
leyla ile mecnun, 46 yok olan, ben de özledim ve daha birçok dizi son buldu ve gerçekten çok üzücü. ama tek üzücü nokta bu değil tabi ki. mavice'nin de dediği gibi her geçen gün yasakların artması da var. tv keyif vermez oldu. sigara alkol küfür her şey yasaklı, sıkıcı. bişey yapmalı ama ne?

Yorumunuzu Alalım..