Tüm Türkiye’nin Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

INSTAGRAM

#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbtI am so so so happy with her ❤️ 😇 #myangel #bucketlist #onestepdone  #cesme #marina

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Tüm Türkiye’nin Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

Tüm Türkiye’nin Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun
Herkesin bildiği gibi yarın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı. Türk Milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. İşte bu değer, bizleri milli bir devletin onurlu birir şekilde, özgürce düşünebilen, eşit hakları olan birer ferdi, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir. Öyle ki hiçbir zaman unutulmamalıdır ki bu halk herkesin üstündedir. Devleti devlet yapanda halk, devleti yücelten ve büyütende halktır. Birileri koltuk sevdasındayken “Halk” kelimesinin önemini unutan ve unutturmaya çalışanlar fazlasıyla var. Siyasete girmek istemiyorum herkes anladı demek istediğimi. :)

Bu günlerde fazlasıyla insanımız birlik ve beraberlik içinde yaşamalıdır. Çeşitli söylentilere, haberlere ve dedikodulara itibar edilmemelidir. Unutulmamalıdır ki ulu önder M. Kemal Atatürk’ün şu sözünü hatırlatmak isterim:

“Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyet'e sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan  ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk Ulusu dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara el ele güçlü biçimde yürüyecektir.”

Türkiye için çok önemli bir konu daha var o da yarın açılacak Marmaray projesi. Bu proje İstanbul’un trafik sorununa alternatif bir çözüm olarak yapıldı. En azından boğaz köprülerindeki yoğunluğu azaltır diye düşünüyorum ve herkesin altında araba var iken toplu taşıma araçlarını kullanma düşüncelerini pekiştirmiş olacaktır. Bu arada yarın Japonya Başbakanı’da açılışa geleceği söyleniyor başka da gelen yok :D

Gerçekten çok büyük bir proje bu, Asya ile Avrupa kıtalarını birbirine bağlıyor. Projenin geçmişine değinmek gerekirse;

Bu çalışmaların ilki, köprü olarak 1500 yıllarında Leonardo da Vinci tarafından Sultan II. Bayezid Han'a sunulmuştur. Bu projede Haliç üzerine bir köprü düşünülmüş, ayrıca bir açılır kapanır köprünün de Boğaz'a yapılması teklif edilmiştir. Uzun yıllar böyle bir proje hayata geçmemiş, ancak 1836 yılına gelindiğinde Haliç'te ilk köprü hizmete girmiştir.

İstanbul Boğazı'nın altından geçecek bir demiryolu tüneli düşüncesi ilk kez 1860'lı yıllarda Sultan Abdülmecid tarafından dile getirildi. Abdülhamit zamanında, 1902'de Amerikalı mühendisler Tünel-i Bahri'nin beratını aldılar. Proje, Salacak-Sarayburnu arasında, denizin altına dikilen 16 sütunun üzerinden geçen bir tüneli kapsıyordu. 1980'li yıllarda Boğaziçi Köprüsü'nün trafiğe yetmemesi üzerine yeni bir köprü ya da bir denizaltı tünelinin yapılması gündeme gelmiştir.


Not: Yukarıdaki bilgi wikipedia dan alınmıştır.

Proje'nin Abdulmecid Paşa zamanındaki Görüntüleri :
Yorumunuzu Alalım..