Bulaşıcılıkta çığır açan hastalık : Grip !

INSTAGRAM

Finally #graduation and #prom 👨🏼‍🎓🎓#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbt

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Bulaşıcılıkta çığır açan hastalık : Grip !

Bulaşıcılıkta çığır açan hastalık : Grip !
Bugünlerde insanlarda sıkça rastlar hale geldik. Kime selam versek “yaklaşma hastayım” diyor. Öyle olunca tabi bize uğramadan da olmaz tabi. Ne kadar güçlü olmaya çalışsak da öyle olmuyor ben iyiyim diyorsun ertesi gün pat yatak yorgan yatıyorsun. Hani iyidin noldu da yatıyorsun. İşte öyle olmuyor bu işler baş ağrısı ile başlıyor boğazlarda yutkunamama ve burun akıntısı ile devam ediyor. Her türlü şekle de sokuyor insanı, yapmayacağınız şeyleri yaptırıyor, içmeyeceğiniz yemeyeceğiniz şeyleri de çok güzel yedirip içiriyor.

Burun akıntısından bahsetmek istemiyorum hiç. Ne illet bir şeydir ki hiç dinmiyor bildiğin nehir gibi durmadan akıyor ya hiç tükenmeyecekmiş gibi :D sağ elindeki peçete ile siliyorsun, sol elinde de yedek peçete bulunduruyorsun o derece yani :D

Bu lanettttt hastalıktan çabuk kurtulmak için birkaç yöntem söyleyeceğim gerçekten işe yarıyor bizzat denedim hepsini ama asıl yöntem ve ilaç her daim güçlü hissetmenizdir ben hastayım 10 gün yatakta yatarım demeyin sakın.

Birkaç ipucu verecek olursak;
1-    İlk madde, C vitamini zengin meyveler yemek olucak. Mandalina, limon, portakal, greyfurt, kivi gibi meyvelerden bulabildiğinizi yemenizdir. Gün geçtikçe zaten vitamin kendisini hissettirecektir.
2-    Burnunuzdaki akıntı ve boğazınızdaki yutkunamama için vicks denilen ilacı kullanmalısınız. Uygulama şekli, bir kabın içine ilaçtan biraz koyun daha sonra kaynamış suyu dökün üstüne ve gözlerinizi kapatarak o çıkan buharı burnunuzla çekmeniz gerekiyor. Bu sayede soluk borunuzu iyice açacak ve daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.
3-    Yatağa yatın ve üstünüzü tamamen yorgan ile örtüp iyice terleyene kadar bekleyin. Bu sayede vücut biraz daha rahatlamış olacaktır o bitkinlik ve yorgunluğu bir nebze olsun atacaksınızdır. Gerçi ben bu maddeyi hiç yapamadım :)

Yukarıdaki maddelerden 1 ve 2’yi her gün yaparsanız hastalığı çabuk atabilirsiniz 3. Maddeyi her gün yapmanıza gerek yok 2-3 günde bir yapabilirsiniz.

Anlattığım şeylere koca karı yöntemleri diyenleriniz olabilir ama kulaktan duyma şeyler değillerdir hepsini tek tek denedim ve 2-3 günde ayağa kalktım :)

Bir önemli konuda grip aşısı. Herkesin pek yanaştığı bir aşı değil diye duyuyorum ne kadar doğru bilmiyorum ama pekiyi bir şey olmadığı kanaatindeyim. İnternette ufak bir araştırma yaptığımda Florance Nightingale hastanesinin internet sitesinde şu bilgiler yer alıyor :

Grip Aşısı

Grip aşısı uygulandığı insanlarda %70 ile %90 oranında gribe karşı bir bağışıklılık sağlar %10 ve %30 arasında da herhangi bir etkinlik göstermeyebilir.
Çoğu kez düşündüğümüz olmuştur grip aşısı gerçekten gerekli midir diye... Milyonlarca insanın 1 yıl içinde bu hastalığa yakalandığı ve özellikle çocukların ve de yaşlıların ciddi biçimde etkilendikleri düşünülürse grip aşısının gerçekten gerekli olduğu ortaya çıkar.
 
Grip Aşısı Ne Tür Bir Korunma Sağlar?

Grip aşısı uygulandığı insanlarda %70 ile %90 oranında gribe karşı bir bağışıklılık sağlar %10 ve %30 arasında da herhangi bir etkinlik göstermeyebilir. Bu kişinin burada verilen aşıya karşı bağışıklık oluşturabilme yeteneğiyle ilişkilidir. Grip aşısı her ne kadar bağışıklık oluşturmasa da özellikle yaşlı bireylerde etkinliği gribe bağlı oluşacak komlikasyonlar üzerinde çok belirgindir. Özellikle yaşlılarda görülen zatüre, kalp krizi, felç ve ölüme kadar götüren hastalıklar için önemli ölçüde koruma sağlar.
 
Grip Aşısı Neden Her Yıl Tekrarlanmaktadır?

Bize o yıl için uygulanan grip aşısı son bir yıl içinde gelişmiş grip virüslerine karşı oluşturularak hazırlanmış grip aşısıdır. Normalde grip virüsü çok hızlı biçimde mutasyona yani bölünmeye uğrayarak kendinin şeklini ve yapısını değiştirir Her yıl değişik bir varyasyonda karşımıza çıkabilir. Dolayısıyla bir yıl öncesinde saptanmış ve oluşabilecek grip virüslerine karşı hazırlanmış aşılar ancak o yıl için etkili olabilir bir sonraki yılda grip virüsü değişik bir yapıya bürüneceği için yeniden grip aşısına gereksinim vardır.
 
Grip Aşısı Kimlere Yapılmalıdır?

•    Grip aşısı grip virüsüne karşı korunmak isteyen herkese karşı uygulanabilir ama özellikle uygulaması gereken hastalık grupları şunlardır:
•    Hamileler
•    50 yaş veya daha yaşlı kimseler
•    Kronik hastalığı bulunan kişiler
•    Sağlık alanında çalışan doktor, hemşire ve sağlık personelin tümüne uygulanmalıdır.

Kimlere Grip Aşısı Uygulanmamalıdır?

•    Grip aşısına karşı daha önce alerjik reaksiyonu olduğu saptanmış olan kişiler
•    Yumurtaya karşı alerjisi olan kişiler
•    Grip aşısı uygulandıktan sonra 6 hafta içinde bir otoimmün sinir sistemi hastalığı o lan guillian - BARRE sendromu adı verilen hastalığa yakalananlar kişilere 2. kez grip aşısı uygulanması çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir
•    Ateşli dönemde iken grip aşısı uygulanmaması ve bu dönemin üzerinden tam iyileşme sağlandıktan ve 1 hafta geçmesinden sonra grip aşısı uygulanması uygundur.
 
Çocuklarda Grip Aşısı Neden 2 Dozda Uygulanır?

9 yaşın üzerindeki çocuklarda eğer ilk kez grip aşısı uygulanıyorsa grip aşısının 2 ayrı dozda uygulanması gerekir. Bunun nedeni de çocuk yaşlarda gribal enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin uyarılmasının ve buna karşı oluşacak bağışıklamanın gecikmesinden kaynaklanmaktadır.
 
Grip Aşısının 65 Yaşın Üzerindekilerde Yeterince Etkin Olmadığı Doğru Mudur?

65 yaş üstü bireylerde grip aşısının istenilen düzeyde etki göstermediği doğrudur. 65 yaşın üzerinde bağışıklık sisteminin yanıtı çok yavaş oluşmaktadır. Buna rağmen grip aşısının 65 yaşındaki kişilerde uygulamasında her ne kadar bağışıklık sistemi geç oluşsa da bu yaşta oluşacak gribal enfeksiyonların ağır komlikasyonlarından 65 yaşın üzerindeki kişilerde ciddi bir koruma sağladığı gösterilmiştir.
 
Grip Aşısı Olmasamda Gribe Karşı Kendimi Koruyabilir Miyim?

Grip aşısı olsak da olmasak da her şıkta gribe karşı ve diğer virüslere karşı kendimizi koruma olasılığımız mevcuttur. Bunun en temel uygulaması hijenik şartlara iyi uymamızdan geçer. İyi bir hijyenik uygulama bizim bulaşıcı hastalıklara karşı en önemli defansif mekanizmamızdır.

Bunun için
•    Ellerinizi sabunla yoğun biçimde yıkamalıyız.
•    Gözlerinize, burnunuza ve ağızımıza çok fazla ellerimizle dokunmamalıyız.
•    Gribal enfeksiyonun salgın olduğu dönemlerde kalabalıkların içinde bulunmaktan kaçınmalıyız
•    Öksürürken veya hapşırırken mutlaka ağız ve burnumuzu bir mendil ile kapatmalıyız.

 
Grip Aşısı Olmuş Olmama Rağmen Hastalığa Yakalanma Olasılığım Var mı?

Grip aşısı yapılmış olsa dahi vücüdumuzda gribe karşı bağışıklık oluşmuş olsada vücüdumuza giren grip virüsünun grip aşısında kullanılanlardan farklı tipte olması halinde gribe yoğun biçimde yakalanma şansımız mevcuttur.
 

Gribe Yakalanırsam Ne Yapmalıyım?

Gribe yakalanmış bir kişi işine ve okuluna gitmemelidir. Bulaşıcı bir hastalık olması dolayısı ile gribal enfeksiyonun yayılmasında önemli bir rol oynarsınız. Belirtileri hafifletmek amacıyla;
•    Bol miktarda sıvı gıda alınız
•    Gripli iken alkol ve sigara kullanmayınız.
•    Gribal enfeksiyonda tedavinin çok büyük bir anlamı olmadığı için belirtilere yönelik tedavi uygulanmaktadır. Bununda en önemli belirtileri genelde ağrı ve ateş düşürücü olarak aseteminofen çok şiddetli eklem ağrıları ve kas ağrıları varsa bu durumda da içinde ibubrufen ihtiva eden ilaçları kullanabilirsiniz.
•    Antivirütik ilaçların kullanımı ancak doktor denetimi altında olacağı için bu ilaçların rasgele kullanılmaması gereklidir.
 
Gribe Bağlı Ne Tür Komplikasyonlar Oluşabilir?

Gribe bağlı komplikasyonların başında bakteriyal enfeksiyonlar, zatüre ve ciddi sıvı kaybı gelir. Eğer kronik bir tıbbi probleminiz varsa bu kronik tıbbî problemin daha da kötüleşmesi söz konusudur. Çocuklarda genelde sinüzit ve kulak enfeksiyonları gelişir.
 
Grip Aşısı Uygulandıktan Sonra Hemen Koruma Başlar mı?

Grip aşısı uygun aldıktan sonra yaklaşık 15 gün ile 21 gün sonrasında gerçek anlamda koruma sağlayabilir. Bu dönemde aşının koruması altında olmadığınız için gribe yakalanabilirsiniz.


Yukarıda yazılanları okuduktan sonra aşı olup olmamaya karar verebilirsiniz benim kendi düşüncem hiç aşı gibi yapay bağışıklık ile uğraşmayın derim. Düzgünce bol bol sıvı gıda ve c vitamini tüketirseniz zaten hastalık kendiliğinden düzelmeye başlıyacaktır.

Haydi allah herkese acil şifalar versin :)

Yorumunuzu Alalım..