Slumdog Millionaire’in çekildiği mekân: Dharavi

INSTAGRAM

Finally #graduation and #prom 👨🏼‍🎓🎓#tb #harbourbridge #sydney 🇦🇺Our dream is still progressing. We finished up visiting one more city in Turkey 🤞🏼😊 #mardin #myAngel #bucketlistForever with the love... 💍 #engagementVe Diyarbakir’da tamam 👍🏼😊 .. siradaki... 🔜 #bucketlist #travelling #turkey #citiesAşk’la zamanlar... #tbt #myangel“evet” dedi ❤️👫😊Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbt

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Slumdog Millionaire’in çekildiği mekân: Dharavi

Slumdog Millionaire’in çekildiği mekân: Dharavi
Film ülkemizde yayınlandığı zaman izlemiştim ve çok etkilenmiştim. Her sahnesi için büyük uğraşlar verildiğini belli ediyordu. Oyuncu kadrosuna baktığımız zaman da aman aman bir ünlü oyuncu yok aslında hani en azından çok ünlü bir veya iki başrol oyuncusu koyulur ve gişe hasılatına etki etmeleri istenilir ama bu filmde öyle bir şey yok her oyuncuyu uzun uğraşlar sonunda belirlendiği belli ediliyor.Filmin konusuna gelecek olursak 18 yaşındaki bir çocuk olan Jamal Malik bizim ülkemizde yayınlanan kim milyoner olmak ister yarışmasının Hindistan versiyonu olan yarışmaya katılıyor ve en büyük ödül olan 20 milyon rube (Hindistan para birimi) kazanmasına sadece bir soru kalmışken yetkililer yetim ve hiç eğitim dahi almamış bir çocuk bu soruya kadar nasıl gelebilir diye araştırma yapılıp çocuk tutuklanıyor. Kendisine sorulan her sorunun cevabı aslında hayatında yaşamış olduğu olaylardır. Bu olayları çok iyi hatırlayarak soruları doğru cevapladı. Filmin kısa özeti bu şekilde fakat önemli olan film değil filmin çekildiği yerdeki gerçek hayattaki yaşam mücadelesi.

Filmin çekildiği yer Dharavi, Hindistan ülkesinde yer alan bir gecekondu mahallesi.  Bu mahalle Hindistanın finans merkezi olan Mumbai’nin gece kondu mahallelerinden sadece biri. Bir uçtan diğerine uzanan dar, kirli sokaklar, açık kanalizasyon kanalları ve sıkışık kulübeler göze çarpıyor. Pakistan'ın Karachi kentindeki Orangi Town'dan sonra Asya'nın en büyük ikinci gecekondu mahallesi olarak tanımlanan Dharavi, kentin ana iki metro hattının arasında konumlanıyor.


Fotoğraf: Jonas Bendiksen, National Geographic

Bu mahallede yer alan mangrov bataklığı sayesinde balıkçılık yapan insanlar, Hindistan cevizi yaprakları, çürümüş balık ve atıklarla dolduğundan dolayı balık tuttukları alandan yoksun kalmaya başladılar. Durum böyle olunca yasadışı içki ticaretine yöneldiler. Gujarat'tan Kumbharlar gelip bir çömlekçi kolonisi oluşturdu. Güneyden gelen Tamiller tabakhaneler kurdu. Giderek büyüyen tekstil sektöründe çalışmak için Uttar Pradesh'ten binlerce insan geldi. Sonuç olarak gecekondu mahallelerinin en çok çeşitlilik barındıranı, Hindistan'ın en farklı kenti Mumbai'nin tartışmalı da olsa en sıradışı mahallesi ortaya çıktı.


Fotoğraf: Jonas Bendiksen, National Geographic

Hindistanın en yüksek ev kiralarının bulunduğu Mumbaide eski dönem yaşam sürülüyor. İlk çıkan renkli televizyonlar, video oynatıcılar onlarda sadece elektrik gelen evlere. Bazı evlerde elektrik ve ısıtıcı dahi yok. Gece kondu mahallesi oldukları yüzünden hiçbir kamu hizmetinden faydalanmamaktadırlar. Dharavi’de hiçbir çöp atık malzemesi olarak algılanmıyor, bir ailenin çöp olarak attıkları diğer bir aileye çeşitli yerlerde kullanacağı üretim malzemesi olabiliyor.


Fotoğraf: Jonas Bendiksen, National Geographic


Fotoğraf: Jonas Bendiksen, National GeographicKaynaklar:
http://v3.arkitera.com/h39052-yoksullugun-pornografisinin-mekani-dharavi.html

National Geographic Türkiye
Wikipedia

Yorumunuzu Alalım..